Domácí

Vládní opatření nestačí. Cena benzinu dál láme rekordy

Cena benzinu pokořila další maximum. Rychle zdražuje i nafta a konec vysokých cen je v nedohlednu. Vláda přitom přijala opatření, která měla cenu snížit. Podle ekonoma si peníze totiž nechávají čerpací stanice.

Motoristé v posledních měsících zažívají těžké časy. Ceny na čerpacích stanicích skáčou ze dne na den o neuvěřitelné částky a dosahují dalších a dalších maxim. Na začátku roku si jen málokdo dovedl představit, že na stojanech uvidí částku přesahující 40 korun. A možná už brzy budou ceny pohonných hmot začínat číslicí pět.

Cena benzinu se totiž ve čtvrtek dostala na nové maximum a blíží se 48 korunám za litr. Konkrétně stál ve středu Natural 95 v průměru 47,96 koruny za litr. Za týden tak zdražil o 27 haléřů. Vyplývá to z dat společnosti CCS. Cena nafty stoupla dokonce o 1,06 koruny a na čerpacích stanicích se nyní prodává za 48 korun za litr. Zatím ale nedosáhla svého maxima, protože v polovině března se litr prodával až za 49,60 koruny. Před rokem se litr benzinu prodával za zhruba 32,50 koruny a nafta za 30,50.

Související obsah

​Nejlevnější benzin se nyní prodává v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 47,66 koruny. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, cena za litr je tam 47,71 koruny. Naopak nejdražší paliva jsou tradičně v Praze. Litr benzinu tam stojí průměrně 48,48 koruny a nafta 48,44 koruny.

Vládní opatření nestačí

Vláda Petra Fialy (ODS) kvůli růstu cen přijala několik opatření, ale rekordnímu zdražování tím nezabránila. Od začátku června například na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. Zrušila také povinné přimíchávání biosložky, silniční daň pro osobní automobily a nákladní auta do 12 tun. Ministerstvo financí také čerpací stanice kontrolovalo kvůli maržím. 

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se ceny nesnížily, protože si peníze nechali majitelé čerpacích stanic. "Čerpadláři zneužívají inflačního prostředí v tom smyslu, že si nechávají v kapse část peněz, které jim tam nechal stát snížením spotřební daně o 1,50 koruny na litr," domnívá se ekonom.

Vládu přitom jen toto jedno opatření vyjde na čtyři miliardy korun a podle Kovandy z toho 1,5 miliardy zůstane čerpadlářům, což ale vláda prý nepřizná. "Takže je možné, že proto raději bude tvrdit i to, že nadměrné marže nyní v rámci svého šetření u pump nezaznamenává. Všechno to ona, stejně jako čerpadláři, svede na růst cen ropy a velkoobchodně prodávaných paliv, případně na relativně slabou korunu vůči dolaru," myslí si Kovanda.

Zdražují také energie. S tím chce vláda domácnostem pomoci a představila plán. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz