Domácí

VÝSTRAHA: Česko budou bičovat velmi silné bouřky. Hrozí i povodně. MAPY

VÝSTRAHA: Česko budou bičovat velmi silné bouřky. Hrozí i povodně. MAPY
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Velmi silné bouřky znovu zasáhnou Česko. Místy může podle meteorologů napadnout i přes 50 milimetrů srážek. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto varuje také před povodněmi. V platnosti je i výstraha před vysokými teplotami a požáry.

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od pátečního poledne do sobotních desíti hodin dopoledne pro Prahu, část Středočeského (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Plzeňského (Horažďovice, Klatovy, Nepomuk, Sušice), Královéhradeckého (Hořice, Hradec Králové, Jičín, Nový Bydžov) a Pardubického kraje (Hlinsko, Holice, Chrudim, Pardubice, Přelouč) a pro Vysočinu a Jihočeský kraj.

Ojediněle může spadnout i přes 50 milimetrů srážek za krátké období. Meteorologové varují před rozvodněním malých toků, zatopením podchodů i sklepů. Nárazy větrů navíc dle nich mohou lámat větve a vyvracet stromy.

Související obsah

"Je třeba dbát na bezpečnost, a to zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutné je zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty a podobně. Důležité je nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozu v bouřce snížit rychlost a jet velmi opatrně," radí odborníci.

Silné bouřky až do sobotního dopoledne pak hrozí v části Středočeského (Rakovník, Slaný), Plzeňského (Blovice, Domažlice, Horšovský Týn, Kralovice, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Stříbro, Tachov), Královéhradeckého (Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubického (Česká Třebová, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk) a Jihomoravského kraje (Boskovice, Ivančice, Kuřim, Moravský Krumlov, Rosice, Tišnov, Znojmo) a v Ústeckém a Libereckém kraji.

Výstraha před povodněmi

Meteorologové varují také před povodněmi. Od pátečního do sobotního poledne platí povodňová bdělost pro část Jihočeského (Blatná, České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vodňany, Dačice), Plzeňského kraje (Horažďovice, Sušice), Vysočiny (Havlíčkův Brod, Humpolec, Jihlava, Moravské Budějovice, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou) a Jihomoravského kraje (Znojmo).

Srážky mohou velmi rychle zvednout hladiny malých řek až na vyšší povodňové stupně. U ostatních řek meteorologové počítají s prvním povodňovým stupněm.

Výstraha před horkem

Až do sobotních šesti hodin odpoledne platí varování před vysokými teplotami pro část Ústeckého (Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec) a Libereckého kraje (Česká Lípa, Nový Bor).

Související obsah

Odpoledne by teploty mohly překročit podle odborníků až 31 °C. "Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných autech," apelují experti.

Výstraha před požáry

Až do odvolání zůstává v platnosti i výstraha před požáry pro Prahu, část Středočeského (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Plzeňského (Rokycany), Pardubického (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Litomyšl, Pardubice, Polička, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto), Jihomoravského kraje (Ivančice, Kuřim, Moravský Krumlov, Rosice, Tišnov, Znojmo) a Královéhradecký kraj a Vysočinu.

Tornádo na jihu Moravy napáchalo značné škody. Více se dozvíte v následující reportáži:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz