Domácí

Stát plánuje znárodnit ČEZ. Chce srazit ceny energií, zaplatí za to miliardy

Jednou z hlavních priorit vlády je podle premiéra Petra Fialy energetická soběstačnost České republiky. Pomoci k tomu má dohled nad výrobou elektřiny. Stát ho má získat do dvou let. ČEZ, který u nás vlastní 8 z 10 největších elektráren, ale státu patří jen ze 70 procent a zbývající akcionáři se svého podílu asi nebudou chtít jen tak vzdát. Cestou podle expertů může být odkup jejich akcií a tím kontrola elektráren. I ta nejlevnější varianta stát vyjde na víc než 80 miliard.

K tomu, aby vláda mohla prostřednictvím ČEZu mluvit do cen energií, nemá v tuto chvíli souhlas minoritních akcionářů. Ti totiž vlastní 30 % společnosti.

"Kdyby se teď stát choval nějak jinak, než že by maximalizoval zisk, tak se vystavuje nebezpečí, že ti minoritní akcionáři ČEZu ho budou žalovat za to, že neplní svou povinnost a společnost nemaximalizuje zisk," řekl ekonom Petr Bartoň.

Aby vláda mohla určovat, za kolik má ČEZ elektřinu prodávat, musel by stát vlastnit výrobu elektřiny ze sta procent. K tomu vedou dvě cesty. První z nich, tedy že by se stal jediným vlastníkem celého ČEZu, jde přes akciový trh.

Související obsah

​"Stát by musel vykoupit ty minoritní akcionáře. Tam jsou komplikovaná pravidla, ale není to tak, že stát bude někde potají skupovat cenné papíry po jedné akcii," vysvětlil Bartoň.

Při tom nejlevnějším scénáři by vyšel odkup akcií na zhruba na 250 miliard korun. Celá částka nemusí ale jít jen ze státní kasy. Existuje i varianta, že by dvě třetiny akcií vykoupil samotný ČEZ.

"Pokud se stát pro tohle řešení rozhodne, tak nemáme téměř žádnou šanci to ovlivnit. Stát má jako 70 procent akcionář dostatek hlasů, aby si všechny ty procesy odhlasoval," uvedl jeden z minoritních akcionářů ČEZu Michal Šnobr.

Související obsah

Druhou cestou, kterou by stát mohl jít, je odkup elektráren a tedy oddělení výroby elektřiny od distribuce. Elektrárny by pak stát umístil do jiné společnosti, kterou by vlastnil ze 100 procent, a tím pádem by měl pod sebou i výrobu elektřiny.

Jak konkrétně chce stát elektrárny pod svou kontrolu získat, zatím neví ani vedení ČEZU „Zatím v tuto chvíli není vůbec jasné, jak by ta konečná představa transformace měla vypadat a jakou cestou se k ní dostaneme,“ podotkl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Odpověď na otázku kterou cestou jít musí totiž nejprve najít vláda. Jakékoli vyjádření ministrů má přitom vliv na cenu akcií. A možná i proto mlží. Ať už ale zvolí jakoukoliv variantu, lidem s nárůstem účtů energie pomůže až z dlouhodobého hlediska.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz