Domácí

Sněmovna v prvním kole podpořila zrušení EET. Proti byla opozice

Elektronická evidence tržeb (EET) by měla po šesti letech skončit ke konci roku. Vládní návrh o jejím zrušení prošel ve Sněmovně prvním čtením, jednání poslanců trvalo osm hodin. Opoziční poslanci by naopak chtěli evidenci zachovat.

Rozprava poslanců o vládním návrhu zrušení EET trvala dlouhých osm hodin. Návrh nakonec i přes opoziční kritiku hnutí ANO a SPD prošel do druhého čtení.

Elektronická evidence tržeb, kterou zavedla vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), je v současné době přerušená do konce letošního roku. A vláda Petra Fialy (ODS) by ji ráda v tomto termínu zrušila úplně. Používání EET bylo přerušeno v době pandemie covidu-19.

Podle opozičních poslanců hnutí ANO má ale EET řadu výhod. Podle nich zavedení elektronické evidence tržeb narovnalo podnikatelské prostředí a přineslo státnímu rozpočtu víc peněz. Opoziční poslanci se také obávají, že po zrušení přestanou podnikatelé nabízet možnost úhrad platební kartou. Proto navrhují, aby zůstala evidence dobrovolná.

Související obsah

Současná koalice chce naopak EET zrušit úplně. Evidenci koaliční poslanci kritizovali už v době, kdy byli v opozici. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ji označil za projev nedůvěry státu vůči podnikatelům a kritizoval její náklady. "Nikdy jsme se nedozvěděli, nikdy jsme nedostali relevantní data o těch údajných zvýšených příjmech státního rozpočtu," dodal také ministr.

EET začala platit od 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března následujícího roku začala platit pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. V loňském roce pak měla začít platit i pro menší podnikatele, to se ale kvůli covidu nestalo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz