Domácí

Vytopená nemocnice i spadlý strop v baru. Extrémní bouřky zasáhly Česko

Do Česka se přihnaly další silné bouřky. V Jihočeském kraji místy spadlo až 40 milimetrů srážek za půl hodiny. Pořádně napilno měli hasiči, kteří řešili zatopené silnice i spadlý a podmáčený strop v baru. Ve Strakonicích voda zaplavila některé ulice, a dokonce i nemocnice.

Meteorologové již ve čtvrtek varovali před silnými bouřkami. Ty do Česka dorazily v pátek kolem poledne. Nejvíce napršelo za uplynulých 24 hodin v Praze v Komořanech, kde spadlo až 100,8 milimetru srážek. Nejintenzivnější srážky zase Český hydrometeorologický ústav eviduje v Boubíně, kde za 30 minut napršelo 43 milimetrů.

Velké množství srážek rozvodnilo hladiny některých řek. "Vzhledem k velmi intenzivním srážkám v oblasti Prahy výrazně kolísají menší toky na území Prahy a okolí. Na Botiči ve stanici Jesenice, Kocanda a na Pitkovickém potoce v profilu Kuří byl překročen 3. povodňový stupeň. Rychlé vzestupy nelze vyloučit ani na ostatních malých tocích a na již zasažených tocích dále po toku," uvedl ČHMÚ.

⛈Ranní souhrn nočních bouřek a vydatných srážek ➡️Už během pátečního odpoledne se začaly vytvářet první bouřky, které...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Friday, June 24, 2022

Pořádně napilno měli hasiči. Například ve Strakonicích voda stoupla natolik, že ulice připomínaly spíše řeky. Pod vodou se dokonce ocitla jedna z hlavních dopravních tepen, kterou je ulice Písecká. V ohrožení byla také tamní nemocnice, z níž hasiči vyváděli vodu. Bouře tam částečně zaplavila i vstupní haly.

Hasiči v Dolních Břežanech tahali auto ze zatopené silnice:

Hasiči v Jihočeském kraji vyjeli do 23. hodiny 70krát. Šlo zejména o popadané stromy a zatopené sklepy. Nejvíce stromů spadlo na Prachaticku, Českokrumlovsku a Strakonicku. Dohromady hasiči vyjížděli k 23 spadlým stromům a 28 zatopeným sklepům. V Blansku hasiči monitorovali rekonstruovaný most, aby jej nestrhla voda. V Kaplici zase voda vtrhla do domu.

Také v Praze měly jednotky plné ruce práce. "V ulici Vinohradská spadla část podmáčeného sádrokartonového stropu v baru. Nikdo se nezranil. Prostor opustila asi stovka lidí," informovali hasiči na twitteru před půlnocí.

"Do sobotní desáté hodiny přibylo 53 událostí. Z toho 43 technických pomocí. Stále nejvíce vyjíždíme na čerpání vody z níže položených míst. Nejvážnější situace zůstává v okrese Praha-západ. Celkem máme od pátku 193 událostí z toho 145 technických pomocí," informovali na twitteru středočeští hasiči.

Výstrahy

Déšť

Extrémní srážky hrozí do sobotního poledne v části Středočeského (Kralupy nad Vltavou, Slaný) a Ústeckého kraje (Litoměřice, Roudnice nad Labem). "V následujících hodinách bude déšť zvolna slábnout, napršet může ještě kolem 15 milimetrů," varovali meteorologové.

Výstraha před srážkami Zdroj: ČHMÚ

Povodně

Až do sobotního poledne platí povodňová pohotovost pro část Středočeského (Benešov, Beroun, Dobříš, Hořovice, Příbram, Sedlčany, Vlašim, Votice), Plzeňského (Blovice, Klatovy, Nepomuk, Plzeň, Přeštice, Rokycany) a Jihočeského kraje (Blatná, České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk, Vodňany).

"Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost, a to zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," upozornil ČHMÚ.

Související obsah

Povodňová bdělost platí do sobotního poledne pro část Jihočeského (Dačice), Plzeňského (Domažlice, Horšovský Týn, Stod), Libereckého (Jilemnice, Semily, Tanvald, Železný Brod), Královéhradeckého (Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Jaroměř, Jičín, Nová Paka, Nový Bydžov, Trutnov, Vrchlabí), Pardubického kraje (Hlinsko, Holice, Chrudim, Pardubice, Přelouč), Vysočiny (Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Moravské Budějovice, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou) a Jihomoravského kraje (Znojmo).

Výstraha před povodněmi Zdroj: ČHMÚ

Výhled na další dny

Déšť bude během sobotního odpoledne na většině území ustávat a už v neděli očekávají meteorologové jasno a tropické teploty, které se budou zastavovat mezi 28 až 32 °C. "Další vydatné srážky a silné bouřky se objeví na západě území už během noci na úterý a v úterý," informovala meteoroložka Dagmar Honsová.

K počasí promluvila i meteoroložka Dagmar Honsová:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz