Zahraničí

V Egyptě zemřel český turista. Záchrana byla amatérská, stěžuje si svědkyně

Český turista zemřel v pátek na pláži v Hurghadě. V Egyptě muž trávil dovolenou se svou manželkou. Podle Čechů, kteří s ním byli v hotelu, se dalo tragédii zabránit.

Tragicky skončila dovolená pro staršího Čecha. Zemřel přímo na pláži jednoho z tamních hotelů. Na tragickou událost redakci TN.cz upozornila čtenářka. Stejně jako muž trávila dovolenou v hotelu Solymar Soma Beach v egyptské Hurghadě. "V půl 12 jsme leželi na pláži. A najednou jsme viděli, jak paní vyběhla z moře a volala o pomoc. Všimli jsme si, že za sebou táhla z vody muže," popsala situaci čtenářka.

Podle Češky jako první k ženě přiběhli na pomoc další turisté. Zaměstnanci hotelu totiž údajně ani nezaznamenali, že se něco děje. Zdravotníci měli na místo dorazit až zhruba po 30 minutách. "Plavčík sedí 500 metrů od pláže ve své boudě. Nemá absolutní přehled, co se tam děje. Kouká se do telefonu," postěžovala si žena.

Související obsah

"První pomoc dotyčnému dávala švýcarská turistka. Snažila se poskytnout i masáž srdce. Plavčík zareagoval až za 10 nebo 15 minut, když byl na situaci upozorněn. Po chvíli pak přiběhli i nějací zdravotníci, ale ti vlastně na dotyčnou koukali a stáli nad mužem," vysvětlila jedna z Češek.

Turistky zároveň upozornily na naprosto neprofesionální postup tamních zdravotníků. "Lékaři převzali na chvíli masáž srdce, když se Švýcarka potřebovala napít. Skákali tomu pánovi na břichu, a ne na hrudi. Bylo to naprosto amatérské," měla jasno žena.

Co bylo příčinou úmrtí, zatím není jasné. Podle manželky se však zesnulý muž s ničím neléčil. "Ptala jsem se paní, co se stalo. Ona vůbec nevěděla. Řekla, že se k ní manžel otočil zády a poté spadl do vody. Navíc dodala, že měl naprosto zdravé srdce a nic mu nebylo," doplnila Češka.

Související obsah

Redakce TN.cz kontaktovala také samotný hotel. K situaci se však zatím nikdo nevyjádřil. Podle Češek se tragickou událost snaží ututlat s tím, že dotyčný měl nemocné srdce. "Vrcholem bylo to, když tělo pána naložili zaměstnanci na lehátko a odnesli ho z pláže. Ničím ho ani nezakryli. Byl celý fialový a takto ho táhli přes celý resort," uzavřely ženy.

Smutnou zprávu potvrdilo také ministerstvo zahraničí. "Další podrobnosti zjišťujeme přes náš zastupitelský úřad," uvedla mluvčí resortu zahraničí Lenka Do.

Pomoc měla údajně přijít včas

Redakci TN.cz se poté ozval také další svědek ze Slovenska, který dovolenou trávil ve stejném resortu a událost také viděl. "Plavčík reagoval hned. Není pravda, že si hrál na mobilu. Jeho stanoviště bylo asi 30 metrů od daného místa," tvrdí turista.

Podle něj zdravotníci muži poskytli masáž srdce i dýchání z úst do úst. "Hned jak ho vytáhli z moře, tak z něho nešla žádná voda. Nevypadalo to na utopení, ale na infarkt. V jeho 72 letech a při 40 °C mu mohlo selhat srdce," měl jasno svědek s tím, že žádný chaos při záchraně nepanoval.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz