Zahraničí

Putinův přítel řekl, které město budou Rusové bombardovat jako první, až vypukne 3. světová

Putinův přítel řekl, které město budou Rusové bombardovat jako první, až vypukne 3. světová
Andrej Guruljov Zdroj: Profimedia

Ruské výhrůžky západním zemím se stupňují. Může za to především snaha Litvy zabránit Rusku v pozemním zásobování enklávy v Kaliningradu. Rusko na to hodlá zareagovat útokem na jednu ze západních velmocí. Takový krok by ovšem odstartoval třetí světovou válku.

Rusko už v minulosti prohlásilo, že pokud Litva neodblokuje pozemní cesty do Kaliningradu, začne bombardovat Velkou Británii. Nyní však uvedlo i konkrétní město, které bude hlavním cílem ostřelování. Pod palbu se jako první dostane Londýn, hlavní město Británie.

Tvrdí to alespoň ruský poslanec a generál Andrej Guruljov, který je členem úzkého kruhu spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina. Podle Guruljova je útok na Londýn jediným způsobem, jak uvolnit blokádu Kaliningradu. Generál totiž nevěří, že je Západ schopen otevřené války, uvádí portál Mirror.

Související obsah

​Něco takového by ovšem znamenalo zatažení Británie do války na Ukrajině, což by spustilo třetí světovou válku. Po útoku na Londýn by totiž Británie aktivovala pátý článek Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na člena aliance je útokem proti NATO. Tím by tedy kromě Británie stála rázem proti Rusku celá aliance.

I pro tuto situaci má Guruljov plán. Prvním krokem by podle něj mělo být zničení západních satelitů na oběžné dráze. "Je jedno, jestli jsou americké nebo britské, budeme na ně nahlížet jako na součást NATO," řekl Guruljov ve zprávách ruské státní televize Kanál 1.

Hned poté by mělo přijít bombardování Londýna. "Nezačneme Varšavou, Paříží nebo Berlínem. První zasažený bude Londýn. Svět tak jasně uvidí, že skutečná hrozba pochází od Anglosasů," řekl sebevědomě Guruljov.

Související obsah

​Při tomto rozsáhlém útoku sází Rusko hlavně na zničení důležité infrastruktury. "Součástí operace bude likvidace elektráren a kriticky důležitých míst. Uvidíme, jak bude USA a Evropa bojovat v zimě – bez jídla a elektřiny. Takový je hrubý plán," řekl Guruljov.

Generál zároveň odmítl návrh jiných ruských vůdců na vytvoření pozemního koridoru mezi Ruskem a Kaliningradem. Podle něj jsou v tomto plánu dva výrazné problémy. Ten první tkví v tom, že tento koridor by vedl pouze do Běloruska, a ne do Ruska. "Zadruhé, suvalský koridor, jak jej někteří zvou, by byl pastí. Naše vojska by byla obklopena z obou stran zeměmi v NATO," vysvětlil Guruljov.

Druhý problém je ale podle něj překonatelný a Rusko pro něj už má i plán. Ten tkví v ovlivnění dvou pobaltských zemí, které chce dostat pod ruskou kontrolu. Jde o Litvu a Estonsko, přičemž obě země jsou v NATO. "Pokud se Západ rozhodne blokovat Kaliningrad, rozhodnutí vykonat strategickou operaci k jeho osvobození bude nutností," řekl Guruljov.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz