Do lesa

Srnčata umírají bolestivou smrtí. Jak tomu zabránit, poradili odborníci

Červen je měsíc myslivosti a ochrany přírody. Pořad Do lesa na TN Live se proto v pátek věnoval záchraně srnčat při senoseči, mladým adeptům na myslivost i přípravě zvěřinové speciality.

Srny odkládají svá čerstvě narozená mláďata do vysoké trávy a odcházejí od nich. Takto skrytá mláďata se pak často stávají oběťmi senoseče. "Srnčata a dančata jsou velice maličká a nejsou schopná utéct, takže pokud je někdo neodnese, ten stroj je rozmete na prach. Nebo se jim useknou jen nějaké části těla," popisuje myslivec a zemědělec Jindřich Vostárek.

Dá se tomu ale zabránit. "Jednotliví zemědělci mají povinnost nahlásit, kdy ta senoseč bude probíhat. Myslivci potom sami nebo ve spolupráci se zemědělcem používají různé způsoby. Například vyhánění, je to funkční ale jen zčásti. Ani plašiče nefungují tak dobře, jediná věc, která funguje stoprocentně, je dron," zmiňuje Vostárek.

Související obsah

Myslivci také využívají tradiční metody. "Poslední čtyři roky používáme metodu plošného zapachování. Je to vláknina, která ničemu nevadí, rozmístíme to do plochy, tahle metoda je velice spolehlivá. Drony potom potvrdí, že tam nejsou ani zajíčci. Bohužel tímto nedokážeme ochránit bažanty, koroptve a další ptactvo," říká Miloš Fischer za Okresní myslivecký spolek Děčín.

Do Česka už se ale dostaly i sekačky vybavené detektorem srnčat. Používat se dají i zvukové plašiče. Odhaduje se, že ročně pod sekačkami zahyne až 60 tisíc srnčat. Pomoci může i veřejnost. "Existuje několik organizací, které sdružují dobrovolníky. Určitě není dobré podnikat něco na vlastní pěst," varuje Radek Podhorecký z Okresního mysliveckého spolku Příbram.

"Záchrana mláďat jsou spojené nádoby s biodiverzitou zemědělské krajiny. Pokud ji budeme zpestřovat, tak nepřímo zachraňujeme i veškerý život v zemědělské krajině," uzavírá Podhorecký.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz