Domácí

Úsporný tarif umožní ušetřit na energiích tisíce. Kdo na něj má nárok? PŘEHLED

Úsporný tarif umožní ušetřit na energiích tisíce. Kdo na něj má nárok? PŘEHLED
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Tento týden vláda schválila novelu energetického zákona, která zavádí takzvaný úsporný tarif. Ten má pomoci domácnostem ustát vysoké ceny energií, domácnosti podle ministerstva průmyslu a obchodu mohou získat slevu až 16 tisíc korun. Podívejte se, co přesně úsporný tarif přinese, pro koho je připravený, ale na co se už nevztahuje.

Úsporný tarif v rámci novely energetického zákona vláda schválila v reakci na extrémní zdražování energií. "Tarif nám dá možnost pružně reagovat na vývoj situace a podle něj pomoc domácnostem navyšovat," vyjádřil se ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Tarif zatím není definitivně schválený, ministerstvo ale objasnilo některé stěžejní otázky, které se tohoto opatření týkají.

Koho se úsporný tarif týká?

Tarif je pro všechny domácnosti, které využívají plyn či elektřinu. Sleva je určena vždy pro odběratele, kteří mají s dodavatelem energií uzavřenou smlouvu. Pokud tedy někdo bydlí v nájemním bytě a nemá elektřinu či plyn napsané na své jméno, slevu obdrží vlastník bytu. Nájemník po něm pak může požadovat, aby tuto slevu zohlednil v celkových nákladech.

Související obsah

​Pokud někdo odebírá plyn i elektřinu, dostane automaticky slevu na obě komodity. Pomoci se dočkají dokonce i lidé, kteří mají v domech vlastní kotelny.

Na co se tarif nevztahuje?

Sleva je pouze pro domácnosti, firmy tedy úsporný tarif nebudou moci využít. Zároveň se nebude vztahovat na chaty a chalupy (které využívají tzv. víkendový tarif) nebo na dobíjení elektromobilů.

Jak vysoká bude sleva?

Výše slevy bude u elektřiny záviset na distribuční sazbě v odběrném místě a u plynu na odebíraném množství. "Domácnostem, které využívají pouze elektřinu, tedy svítí, vaří i topí pomocí elektřiny, zaplatí stát jednorázovou slevu přesahující 13 tisíc korun," uvedl Síkela. "Domácnosti, které svítí a ohřívají vodu pomocí elektřiny, ale topí plynem, mohou dostat od státu slevu 16 tisíc korun," dodal.

Související obsah

​Konkrétní výši ale vláda určí až svým nařízením. V případě potřeby se pak může kdykoliv rozhodnout, že slevu navýší.

Jak se k tarifu dostanu?

Nikdo nebude muset o nic žádat ani nikam chodit. Sleva bude automaticky převedena na odběratele a ten ji uvidí na svém vyúčtování ještě před začátkem další topné sezony. O výši slevy si bude moci dokonce snížit zálohy.

Kdy začne tarif platit?

Tarif by měl platit pro nadcházející topnou sezonu. "Konkrétní datum, kdy bude pomoc vyplacena, se určí nařízením vlády po definitivním schválení tarifu," uvedlo ministerstvo.

Podívejte se na vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) k drahým energiím:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz