Domácí

Integrace a úpravy učebních plánů. Nového ministra školství čeká ostrý start

Kandidát hnutí STAN na ministra školství Vladimír Balaš to v případě jmenování nebude mít ve funkci jednoduché. Řešit bude muset například integraci ukrajinských dětí do škol nebo úpravy učebních plánů.

Třiašedesátiletý Vladimír Balaš je vysokoškolský učitel a právník, zabývá se mezinárodním právem. Podle zástupců Starostů a nezávislých má potřebné odborné, jazykové i mezinárodní zkušenost a znalosti, což bude užitečné zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

"Jsem si vědom toho, jak je ten resort složitý a důležitý. Moc jsem se do té funkce nehrnul, ale nakonec jsem to vzal jako velkou výzvu. A budu se snažit, abych samozřejmě obstál," vyjádřil se Balaš.

"Pana poslance Balaše vybralo hnutí STAN, odpovídá to koaliční smlouvě. A já jsem přesvědčen, že se zkušeností z oblasti třeba mezinárodního práva ekonomického může být výraznou posilou pro vládu," řekl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný.

Související obsah

​Premiér Petr Fiala (ODS) se má s novým kandidátem na ministra školství Vladimírem Balašem sejít v pondělí. Následně o něm chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem.

"Bude muset do té funkce nastoupit v situaci, kdy je třeba řešit celou řadu problémů, které se teprve bude muset naučit zvládnout," okomentoval politolog Jiří Pehe.

"Já si myslím, že to není nic jednoduchého, přijít na takové ministerstvo a vlastně začít od nuly bez znalosti celého prostředí, takže dle mého názoru to bude velmi těžké a velmi rizikové," sdělil místopředseda hnutí ANO Ivo Vondrák.

Související obsah

​Řešit bude muset například kapacity škol ve spojitosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny nebo úpravy učebních plánů škol. Balaš by měl také rozhodovat, kdo povede CERMAT.

"Pan Balaš má zkušenosti s vysokými školami, ale žádný ministr nemá zkušenosti se všemi stupni škol. Klíčové je, jakými spolupracovníky se obklopí. Bylo by dobré, kdyby se obklopil lidmi z praxe, tedy učiteli a odborníky na školství," zhodnotil prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Dosavadní ministr školství Petr Gazdík (STAN) ministerstvo opustí k 30. červnu. Demisi oznámil v neděli poté, co vyšly najevo jeho dřívější kontakty s obviněným lobbistou Michalem Redlem.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz