Domácí

Slavný Rom spouští kampaň proti rasismu. Odmítli jej obsloužit v restauraci

Slavný Rom spouští kampaň proti rasismu. Odmítli jej obsloužit v restauraci
Petr Torák Zdroj: Profimedia

Osvětovou kampaň s názvem Už nebudu mlčet v červenci nastartuje honorární konzul České republiky ve Velké Británii Petr Torák. Konzula, kterého česká veřejnost zná jako romského policistu vyznamenaného Řádem britského impéria, k tomu přivedly nedávné zkušenosti s diskriminací. V české restauraci jej totiž odmítli obsloužit.

Petr Torák je v Česku známý jako policista, kterého za jeho komunitní služby ocenila britská královna Řádem britského impéria. Členem policejního sboru už ale řadu let není. Místo toho se naplno věnuje komunitní práci. Od roku 2021 je honorárním konzulem České republiky, který v Británii pomáhá českým občanům s vyřizováním administrativních problémů.

V červenci spouští Torák novou kampaň, která má upozornit na problémy s diskriminací v Česku. Osvětová kampaň s názvem Už nebudu mlčet má pomoci nejen Romům, ale i dalším etnickým a sexuálním menšinám, které se v Česku setkávají s nepochopením.

Související obsah

​Cílem kampaně rozhodně není upozorňování na případy diskriminace. "Nechci poukazovat jen na shnilá jablka, ale nabízet cestu, jak obětem účinně a rychle pomoci. a systém proti takovým předsudkům posilovat. Aktuálně pracujeme na webové stránce, kde bude možné sdílet svůj případ a získat snadnější cestu k právní pomoci," vysvětlil Torák v rozhovoru pro portál HateFree.

Problém rasismu a diskriminace je podle Toráka velmi individuální. Nemá jít o celospolečenský fenomén. "Problém vidím hlavně v konkrétních lidech. Obklopuje mě mnoho Čechů z většiny, která odsuzuje jakoukoliv diskriminaci nebo rasismus," dodal v interview Torák.

Za vznikem kampaně stál incident ze začátku června. V restauraci Švejk v Praze prý totiž Toráka odmítl obsloužit personál. "Poprosil jsem o vodu a jídelní lístek, ale ani po 30 minutách mi číšník nic z toho nedonesl. Po několika pokusech o získání jeho pozornosti sice přišel, ale ani se neomluvil. A neochotně přinesl malou láhev vody, položil ji na stůl a odešel," líčil Torák svůj zážitek na facebooku.

Související obsah

​Tím však otřesné chování personálu skončit nemělo. Když totiž Torákovi došla trpělivost a číšníkovi oznámil, že odchází, měl mu zaměstnanec restaurace odpovědět jen: "No konečně." Podle Toráka je potřeba takové chování hnát k zodpovědnosti. "Mlčení a nicnedělání opravdu nikam nevede. Je načase se ozvat, jinak se nic nezmění," napsal tehdy Torák.

Restaurace Švejk, v níž se incident měl stát, se o zkušenosti Toráka nechtěla bavit. "Nebudeme se k tomu nijak vyjadřovat. Nemyslíme si, že by došlo k nějaké diskriminaci," zněla odpověď od provozovatelů restaurace.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz