Ekonomika

Lidé si nemohou dovolit hypotéky. S bankami by to měli řešit co nejdříve

Kvůli ekonomické krizi se může řadě lidí stát, že nebudou moci splácet hypotéku nebo úvěr. A podle odborníků by takovou situaci měli okamžitě řešit a oznámit bance, že se něco takového může stát. Oddalování řešení může problémy jen prohloubit.

Pan Karel si vzal hypotéku na dům v Liberci a také na jeho rekonstrukci. Půjčil si 2,4 miliony a doufal, že mu na opravy bude stačit půl milionu. Teď jeho plány válcují ceny materiálu a je jisté, že ho čeká jednání s bankou. "Měl bych to mít do dvou let hotové. To, na co mi banka půjčila, nezvládnu opravit. Budu to řešit oddálením splátek," řekl pan Karel.

Neklidný spánek může někomu přinést i blížící se termín refinancování hypotéky. Úroky mohou být nově i trojnásobné. "V minulém období byly hypotéky na dvou procentech, teď to může být klidně i šest procent a ještě to poroste," předpovídá ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​I v takovém případě je nutné zasáhnout včas. Alespoň půl roku dopředu hledat výhodnější nabídky jiných bank a pak je ukázat v domácí bance. Ta, aby o vás nepřišla, vám velmi pravděpodobně něco sleví.

I to je ale potřeba zvážit. Jen přehlášení nemovitostí na katastru z jedné banky na druhou stojí 4 000 a nejméně 1 500 zaplatíte za předčasné splacení hypotéky při přechodu do jiné banky.

Největší chybou by ale bylo strkat hlavu do písku a problém oddalovat. "Můžeme například nabídnout snížení částky u splátek, v takovém případě se samozřejmě prodlouží doba splácení," uvedl mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. ČSOB je zase schopná se domluvit i na přerušení splácení až na šest měsíců.

Související obsah

​Nejhorší možný scénář je maximální výše hypotéky, enormní navýšení ceny stavby a žádné peníze na účtu. I v tomto případě se ale dá něco dělat. "Buď musíte stavbu pozastavit a peníze sehnat jinde, anebo nezbude nic jiného, než rozestavěný dům prodat," podotkl Křeček.

Pokud se teprve hypotéku chystáte uzavřít, trefili jste špatné období. A to nejen kvůli vysokým úvěrům, ale i proto, že už od dubna platí pro starší 36 let povinnost mít našetřených 20 procent z výše hypotéky. Pokud potřebujete pět milionů, musíte mít v kasičce milion.

Ceny bytů v Česku jsou sice na maximu, ale liší se podle jednotlivých krajů:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz