Domácí

Samosběry třešní začínají. Dají se ušetřit pořádné peníze

K létu patří třešně. A ty si stejně jako jahody můžeme sami natrhat na mnoha místech republiky. Je to sice práce, ale na druhou stranu to vyjde podstatně levněji než v obchodech, kde stojí kilo třešní v průměru 150 korun.

Pan Šebesta z Krumvíře na Břeclavsku otevřel bránu svého třešňového sadu pro první zájemce už před pár dny. A na nezájem sběračů si rozhodně nemůže stěžovat. Stejně jako oblíbené samosběry jahod táhne i vlastnoruční trhání třešní v sadech. Například u sadaře Otakara Šaška lze kilo třešní natrhat za 50 korun.

Dobrá zpráva pro sběrače, kteří se bojí výšek a mají rádi třešně – v Krumvíři mají stromy okolo tří metrů a většina třešní jde sebrat pohodlně i bez žebříku. Jenomže udržovat sady v kondici je velmi nákladné. Pěstitelům nenahrávají ani časté jarní mrazíky. I proto sadů ubývá.

Související obsah

​"Řada pěstitelů se bude především tu příští zimu rozhodovat, jestli bude nadále obdělávat ovocné sady, nebo se bude věnovat rentabilnějšímu pěstování obilí a řepky," okomentoval předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Mnozí sběrači vyrážejí do letitých alejí mezi vesnicemi. Často tam stráví trháním třešní i několik hodin. Sběrači třešní by ale neměli zapomenout, že po zastavení auta by na silnici měly zůstat dva třímetrové pruhy. A to kvůli plynulosti silničního provozu. I při samosběru by sběrači měli dbát na bezpečnost, hrozí totiž třeba pády ze žebříků. Sadaři je navíc prosí, aby byli ohleduplní i ke stromům.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz