Domácí

Konec pokut pro opilé vodáky? Ministerstvo dopravy návrh podpořilo

Vodáci by možná mohli sjíždět řeku bez hrozby pokuty za užívání alkoholu. Novela zákona, kterou schválil hospodářský výbor a podpořilo ministerstvo dopravy, je už ve Sněmovně. Jenže podle odborníků prolomení nulové tolerance na řekách není dobrý nápad.

Dvě piva nebo sklenička vína. Alkohol na kanoi, kajaku, raftu nebo pramici by mohla police tolerovat až do půl promile. V tuto chvíli stále hrozí nestřízlivým vodákům pokuta až 100 tisíc korun. I tak to ale řada z nich riskuje.

Tolerance by platila pro vůdce malých vozidel bez motoru a platila by pouze na úsecích bez nákladní dopravy. Návrh na toleranci do půl promile do Sněmovny poslala vládní ODS. Podpořit se ji ale chystají i někteří poslanci z řad opozice.

Související obsah

​"Nám jde o to, aby se podařilo přinést změnu, která neznamená žádné zvýšené riziko, ale je mnohem blíž normálnímu životu," vysvětlil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

"Když je nějaký vodák na vodě, dá si někde půl piva, tak že by se pak nemohl vrátit do lodě, to mi přijde úplně bláznivé," myslí si poslanec Patrik Nacher (ANO). Podle některých odborníků můžou být ale i dvě vypitá piva pro vodáky nebezpečná

"Ten alkohol na každého působí jinak. Rozhodně vás ovlivní, více si dovolíte a riskujete. A v případě převrácení kánoe nebo lodě dojde například k úrazu. Uhodíte hlavou o kámen a pokud je posádka ve stejném stavu jako vy, tak vám těžko někdo pomůže," vysvětlil vodní záchranář David Smejkal. Podle statistik většinu zranění na řece utrpí vodáci, kteří v sobě mají alkohol.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz