Domácí

Pendolino se srazilo s jiným vlakem. Jeden člověk zemřel, další jsou zranění

Jeden člověk zemřel při pondělní nehodě Pendolina, uvedla Správa železnic. Jednalo se o strojvedoucího Českých drah (ČD). Vlak narazil ráno v Bohumíně do lokomotivy. Okolnosti nehody se nyní vyšetřují.

"Dnes ráno došlo v Bohumíně k mimořádné události, při které se jednotka Pendolino srazila s posunovým dílem," informovala v pondělí Správa železnic na twitteru. Posunový díl je lokomotiva, která slouží k posunování po kolejích.

Nehodu potvrdil i mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. "Na místě zasahuje několik jednotek," řekl krátce po šesté hodině TN.cz. "S politováním musíme informovat, že podle předběžných zpráv zemřela při nehodě jedna osoba a další byla zraněna," sdělila Správa železnic. "O život přišel zaměstnanec ČD. Cestující jsou v pořádku a na místě probíhá evakuace," sdělily na twitteru ráno ČD.

"V tento okamžik se to jeví tak, že Pendolino nedovoleně projelo návěstidlo zakazující jízdu, z toho důvodu se právě dostalo na kolej, kam se dostat nemělo, protože výhybky nebyly správně ještě postaveny pro jízdu vlaku a došlo ke srážce," popsal okolnosti nehody pro TN.cz generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. "Problém je v tom, že Pendolino se vůbec nemělo rozjet ještě z nástupiště," dodal.  

Související obsah

"Pendolino se po výjezdu ze stanice střetlo se záložní posunovací lokomotivkou 'Kocour', čtyři její pracovníci byli zraněni, jeden člověk z Pendolina zemřel. Šestnácti cestujícím se nic nestalo," popsali okolnosti nehody na twitteru hasiči. Na místě se tedy zranilo celkem pět lidí.

Spoj s plánovaným odjezdem ve 4:59 ČD zrušily. "Okolnosti události jsou nyní předmětem vyšetřování," uvedla ráno Správa železnic. "Na místě je šest jednotek hasičů," uvedl ráno mluvčí hasičů Jakub Kozák. "Škoda na mašině posunového dílu je v tento okamžik šest milionů korun, na Pendolinu je několik desítek, tam to bude 20 milionů, možná více a na trati zatím vůbec není vyčísleno," upozornil generální inspektor Drážní inspekce.

Související obsah

"Ve vlaku jelo přes deset cestujících, ale nikdo z nich není vážněji zraněn," doplnila ke stavu cestujících pro TN.cz mluvčí policistů Soňa Štětínská. "Policisté budou i nadále zjišťovat okolnosti události, a to v součinnosti s Českými drahami, Správou železnic a Drážní inspekcí. Lze potvrdit, že při střetu zemřel strojvedoucí vlaku," informovala policie na twitteru po deváté hodině.

"Provoz na trati ve směru na Ostravu již bez omezení. Ve směru na Polsko je provoz omezen, a to po dobu odstranění následků. Na místě stále pracují policisté a hasiči," sdělila policie po osmé hodině na twitteru. "Kriminalisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti," doplnila.

Moravskoslezský kraj zažil už v roce 2008 tragickou nehodu rychlíku ve Studénce. Mezinárodní vlak Comenius tenkrát narazil do konstrukce opravovaného mostu. Zemřelo tenkrát osm lidí a dalších 95 bylo zraněno. Kousek od tohoto místa se v roce 2015 střetlo Pendolino s kamionem, který uvízl mezi závorami. Ve vlaku zemřeli tři cestující, 25 lidí se při nehodě zranilo.

Podívejte se na záběry od projíždějících cestujících z místa nehody Pendolina:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz