Zahraničí

Rusko čeká první bankrot za posledních 100 let. Svůj dluh nemělo jak splatit

Poté, co Rusko nesplatilo svůj dluh za zahraniční dluhopisy americkým investorům, se v pondělí ocitá v platební neschopnosti. Technicky to znamená, že země zbankrotovala. Reálně však prostředky na splacení dluhu má. Sankce uvalené Západem však Rusku zabraňují své závazky vyrovnat.

Rusko je na pokraji bankrotu. V něm se pravděpodobně oficiálně ocitne ještě v průběhu pondělí. V neděli totiž vypršela třicetidenní lhůta pro splacení dluhu ze zahraničních dluhopisů. Původně mělo Rusko svůj dluh splatit už 27. května. Jedná se o částku 100 milionů dolarů (zhruba 2,3 miliardy korun). 

Na základě toho se země ocitá v platební neschopnosti, která se rovná bankrotovému stavu. Paradoxní ovšem je to, že Rusko prostředky na splacení dluhu má. Západ nicméně zablokoval všechny způsoby, kterým by velmoc mohla svoje dluhy uhradit. Kvůli sankcím, které na Rusko uvalil Západ, nemůže platit v rublech.

Související obsah

"Západ se sankcemi snaží Rusko vytrestat za invazi na Ukrajinu. Západní činitelé situaci často interpretují tak, že Rusko se samo rozhodlo dluhy neplatit. Tím, že dále válčí na Ukrajině. Pokud by válku na Ukrajině nerozpoutalo, případně se z ní od té doby stáhlo či podniklo jiné zásadní a věrohodné kroky k dosažení míru, Západ by mu možnost hradit dluh neblokoval," komentoval situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Jak uvedla agentura AP news, americké ministerstvo financí už v minulém týdnu uvedlo, že neplánuje obnovit Rusku licenci, která mu umožňuje splácet dluhy pomocí amerických bank. "Jsou peníze a jsme připraveni platit," řekl minulý měsíc ruský ministr financí Anton Siluanov. "Tato situace, uměle vytvořená nepřátelskou zemí, nebude mít žádný vliv na kvalitu života Rusů," dodal.

Podle agentury Bloomberg je však vyhlášení bankrotu jen formalita, která nebude mít na Rusy výrazný vliv. Země se kvůli válce už tak ocitá v nejhorší ekonomické situaci za poslední roky. V bankrotu se nyní země ocitne poprvé od bolševické revoluce roku 1918.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz