Domácí

Češi budou volit prezidenta 13. a 14. ledna, oznámil Vystrčil

Češi si budou volit novou hlavu státu, která nahradí po uplynutí druhého pětiletého mandátu v březnu 2023 Miloše Zemana, 13. a 14 ledna příštího roku. Případné druhé kolo proběhne o 14 dní později. Konkrétní termín prezidentské volby oznámil v pondělí na tiskové konferenci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Druhý pětiletý mandát současného prezidenta Miloše Zemana skončí 8. března 2023, poté už znovu kandidovat nemůže. Jeho nástupce si Češi musejí zvolit nejpozději 30 dnů před koncem volebního období, tedy 3. a 4. února.

Volbu prezidenta vyhlašuje vždy předseda Senátu. Musí ale dodržet pravidlo, že první kolo voleb se koná dva týdny před druhým, nejpozději tedy 20. a 21. ledna.

Konkrétní termín oznámil v pondělí z prostor Valdštejnského paláce Miloš Vystrčil. Původně chtěl datum určit později během léta, už nyní ale někteří zájemci o Hrad začali shánět podpisy na kandidátní listiny. Další sice oficiálně zájem usilovat o nejvyšší funkci neoznámili, ale jejich aktivity podle Vystrčila nesou známky volební kampaně. "Chci, aby byly volby v České republice férové," vysvětlil na brífinku, proč termín konání voleb nakonec vyhlásil už teď v pondělí.

Související obsah

Ve chvíli, kdy se termín voleb zapíše do Sbírky zákonů, začne běžet lhůta, ve které se kandidátům započítávají prostředky vynaložené na kampaň. Vystrčil předpokládá, že se tak stane 1. července.

Před prvním kolem mohou kandidáti podle zákona utratit maximálně 40 milionů korun. ​Do boje o Hrad se mohou zapojit pouze zájemci, kteří dokážou sehnat podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50 tisíc občanů. Kandidátovi musí být v den hlasování nejméně 40 let.

Zájem o nejvyšší funkci zatím projevily dvě desítky adeptů. Největšími favority jsou zatím podle průzkumů expremiér Andrej Babiš (ANO) a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Ani jeden však kandidaturu ještě oficiálně neoznámil. Svého kandidáta zatím nepředstavily ani strany vládní koalice.

Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz