Počasí

Česko zasáhly velmi silné bouřky. Objevily se supercely, kroupy měly i přes 4 cm

Do Česka po tropických vedrech dorazily velmi silné bouřky. Ty udeřily nejprve na severozápadě Čech a jihu, poté se začaly posouvat směrem na východ. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se objevily supercely, které lokálně přinesly kroupy větší než 4 centimetry.

Po vedrech dorazily do Česka opět bouřky. První zasáhly severozápad Čech. "V oblasti Krušných hor se vyskytují velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami nad dva centimetry a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině. Bouřky budou jen zvolna postupovat k severovýchodu," upozornili experti okolo půl šesté večer.

Hasiči Ústeckého kraje informovali, že od 17:30 do 19:00 hodin vyjížděly ke 33 událostem. Nejvíce jich bylo na Teplicku. Nejčastěji odstraňovali spadlé stromy, ve 14 případech čerpali vodu, nejčastěji ze sklepů a zatopených částí vozovek, v několika případech z přízemí objektů. V Klapém uletěl party stan. V Hudcově vítr opřel trampolínu o dům. Voda zatopila hlavní cestu na Teplicku.

Mezi Chocní a Ústím nad Orlicím narazil vlak do naplaveného kamení. České dráhy musely odřeknout jeden vlak, provoz dalších je omezený.

Související obsah

Velmi silné bouřky už v podvečer udeřily i na jihu Čech. "Na Prachaticku se vyskytuje solitérní výrazná buňka, supercela. Ve Volyni jsme zaznamenali i kroupy přes čtyři centimetry," oznámil ČHMÚ po 18. hodině. Supercela krátce na to začala slábnout. "Sever/severozápad Čech je ale velice aktivní. I zde se patrně vyskytuje vnořená supercela, s ohledem na množství energie i zde mohou být kroupy přes 3 cm, lokálně i větší," uvedl v půl sedmé večer ČHMÚ.

O dalších supercelárních bouřích meteorologové informovali po deváté hodině večer, tentokrát se objevily na Klatovsku. "Energie je v atmosféře stále hodně, mohou se vyskytnout stále velké kroupy i přes 3 cm. Další vlna bouří nás čeká později z Bavorska, spíše ale ve formě linie. Zdá se, že oproti předpovědi bouře zasáhnou i severozápad Čech," uvedl ČHMÚ.

Výstraha před bouřkami

Výstraha před velmi silnými bouřkami stále platí pro části Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje, a to až do šesté hodiny ranní.  Silné bouřky s nižším stupněm nebezpečí hrozí podle ČHMÚ částem Ústeckého a Středočeského kraje. Výstraha tam platí do úterní šesté hodiny ranní.

Mapa výstrahy před bouřkami:

Výstraha před bouřkami | Zdroj: ČHMÚ

Nebezpečí požárů

Platí také výstraha před nebezpečím vzniku a šíření požárů. Ta platí od pondělního dopoledne do odvolání pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a části Vysočiny a Pardubického kraje.

Související obsah

"V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů. Nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně," doporučili ve výstraze meteorologové.

Výstraha před požáry:

Výstraha před požáry | Zdroj: ČHMÚ

Podívejte se na následky bouřek z minulého týdne:

​Podívejte se na fotografie následků bouřek:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz