Zajímavosti

Pražany zaujaly podivné kouřové čáry za letadlem. Odborník vysvětlil, co jsou zač

Obyvatelům nejen pražských Řep se o víkendu naskytl zajímavý pohled. Za letícími letadly mohli spatřit kouřové pruhy, které by leckomu mohly evokovat technické potíže. O žádnou závadu se ale nejednalo. Pruhy způsobila kondenzace vodní páry, pro kterou ten den byly ideální podmínky. Ne všude je ale efekt pozorovatelný.

Bílé kondenzační čáry za letadly, tzv. contrails, zná pravděpodobně každý. Méně známé jsou ale stopy, které způsobuje okrajový vír na koncích křídel. Když je dostatečná vlhkost vzduchu, vodní pára kondenzuje a objeví se jako mlžný kouřový pruh za křídly letadla.

"Díky velmi nízkému tlaku vzduchu za křídlem, kdy vzduch není schopen pojmout množství vlhkosti, dojde k vysrážení vodních kapiček a vznikne viditelný pruh za každým křídlem. Efekt je tím větší, čím více vztlaku letadlo generuje. Větší hmotnost, větší vztlak. Dá se plus minus poznat, kolik lidí uvnitř sedí porovnáním stejných typů letadel," popsal efekt letecký navigátor Borek Stěhule.

Právě tento jev mohli sledovat obyvatelé pražských Řep v sobotu, kdy panovaly ideální podmínky pro jeho vznik. Bylo totiž relativně chladno a vlhko. "Za suchých dní tento efekt nevznikne. Za křídlem sice také dojde k poklesu teploty a tlaku, nikdy se ale teplota k rosnému bodu nepřiblíží, a proto nedojde k žádnému vysrážení vody," vysvětlil Borek Stěhule redakci TN.cz.

Související obsah

​Nedá se říct, že by se jednalo o vzácný fyzikální jev, k pozorování je přesto potřeba trochu štěstí. Kromě vlhkého vzduchu záleží také na tom, kde se člověk nachází.

Zatímco contrails lidé vidí na obloze často, protože je možné je spatřit i za letadly, které přelétají vysoko, se stopami okrajových vírů to tak snadné není. "Musíte bydlet blízko letiště. Takže na Přední Kopanině (městská část ležící u Letiště Václava Havla, pozn. red.), nebo teď v Řepích, pokud bylo vlhko a chladno, je to v podstatě běžné," řekl Stěhule.

Obyvatel Řep se to aktuálně týká proto, že kvůli opravám hlavní dráhy Letiště Václava Havla se od jara dočasně používá vedlejší dráha 12/30. Na tu se přistává právě mimo jiné přes Řepy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz