Zahraničí

Z účtenky se jim protočily panenky. Chorvatsko se hemží pastmi na turisty

Z účtenky se jim protočily panenky. Chorvatsko se hemží pastmi na turisty
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Pro provozovatele kaváren a restaurací v Chorvatsku je turismus hlavním zdrojem příjmů, v některých ale ceny překračují únosnou mez. Zákazníci jedné z těchto turistických pastí šokovali na sociálních sítích fotografií účtenky, kde pod nápoji a lehkým občerstvením stála závratná částka. Kavárna přitom ceny skrývá, dopředu je tak návštěvníci neznají. Není ale jedinou, kde za perlivou vodu zaplatíte přes 100 korun.

V přepočtu téměř 400 korun za sendvič, 125 korun za Coca Colu nebo 115 korun za neperlivou vodu. Takové ceny si účtuje kavárna Wagner v turistickém letovisku Opatija na chorvatské Istrii. Účtenku na sociálních sítích sdílel překvapený zákazník – konečná částka za nápoje a lehké občerstvení činila téměř 1 700 korun.

Kdyby znal ceny dopředu, rovnou by odešel. Seznámit s nimi zákazníky se ale kavárna, která je součástí hotelu, neobtěžovala. "Je od hotelu oddělená a nijak nevyčnívá mezi ostatními kavárnami v Opatiji. Nevidím proto žádný speciální důvod, proč by lidi takhle odírali. Na stolech nejsou žádná menu s cenami," řekl zákazník chorvatskému webu Riportal.hr, který neskrýval šok.

Související obsah

​"Každé léto stejný příběh. Otřesení čtenáři nám posílají fotografie účtenek z různých restaurací po celém Chorvatsku, ale ta dnešní předčila všechno," napsal web v neděli. "Kdybychom někde viděli ceny, určitě bychom se zvedli a odešli. Za ty peníze bychom si v Opatiji mohli dát slušný oběd," dodal rozhorčený zákazník s tím, že do oné kavárny už nikdy nevstoupí.

Není to ale první ani poslední zkušenost na chorvatském pobřeží Jaderského moře. Žena, která na twitteru vystupuje pod přezdívkou Bohyně (Boginja), sdílela účtenku z jednoho bistra ve Splitu. Za jablečný džus, cider a gin s tonikem si podnik naúčtoval v přepočtu přes 570 korun. Jenom za jablečný cider dotyčná zaplatila 55 kun, tedy 180 korun.

Deník Večernji list upozornil také na ceny na trzích, které obchodníci extrémně navyšují především v turistických lokalitách na pobřeží. Meruňky a třešně, jejichž sezóna v Chorvatsku začala, stojí až 160 korun za kilogram a jahody se blíží 200 korunám za kilogram. To je podle deníku dvojnásobek průměrných cen z předminulého týdne.

O vysokých cenách v Chorvatsku mluvila také manažerka CK Travel Family Lenka Laus a ekonom David Marek:

Ceny v kavárnách a restauracích zjišťovala také reportérka TV Nova, která aktuálně natáčí přímo v Chorvatsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz