Domácí

Dlouhé fronty, chaos a zrušené lety. Letecká doprava čelí obrovské krizi

Letecká doprava je v krizi. Výsledkem jsou dlouhé fronty, nečekaně zrušené lety nebo přistání na jiném letišti, než kam mají lidé zakoupené letenky. To jsou problémy, se kterými se potýkají tisíce lidí na letištích prakticky po celém světě. A týká se to i Čechů. Důvodem je prý nedostatek zaměstnanců na letištích a přetížené letové cesty. Podle odborníků se situace jen tak nezlepší.

Současná situace není cestovní horečka, ale doslova bouře, která se prohání napříč terminály po celém světě. Přes kilometr dlouhé fronty, ztracená zavazadla, pocity beznaděje.

Letištní chaos na vlastní kůži před několika dny zažil i Lukáš Spurný z Mělníka. Letenku měl zakoupenou do italského Palerma, jenže letadlo nečekaně přístálo v Milánu a dál se aerolinka o cestující nezajímala. "V Miláně jsme asi po pěti hodinách strávených na letišti jeli na hotel a strávili tam čtyři dny. Poté jsme letěli zpátky do Prahy," svěřil se televizi Nova.

Pan Spurný na milánském letišti pořídil záběry, které dokazují, že s cestujícími z Prahy se nikdo z personálu nechtěl bavit. Jejich osud jim byl ukradený.

Související obsah

​Příčina je přitom jasná. "Jsou to především lidské zdroje, nedostatek kvalifikovaných osob, palubní průvodčí, personál přepážek. Nárůst provozu je tak velký, že systém to není schopen přijmout," vysvětlil mluvčí Řízení letového provozu ČR Richard Klíma.

O moc lépe na tom stále není ani skupina Čechů, která kvůli zrušenému letu strávila víkend na letišti v Barceloně. V pondělí jim svitla naděje na večerní návrat do vlasti. "Měli jsme odlétat domů v pátek, dnes je pondělí, takže po třech dnech se doufám dostaneme domů," doufá jeden z cestujících Lukáš Sýs.

Odborníci radí, abyste palubní vstupenky po všech cestovních komplikacích nevyhazovali. Mohou se vám ještě hodit.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz