Naše Česko

V Praze startuje unikátní výstava Muchy. Lákadlem je hlavně Slovanská epopej

Už v úterý mohou lidé navštívit unikátní výstavu díla Alfonse Muchy v Jízdárně Pražského hradu. Pro návštěvníky bude největším lákadlem moderní projekce Slovanské epopeje. 3D animace přiblíží dějiny slovanských národů a k vidění budou i detaily, které byste u originálu pouhým okem neviděli.

Název unikátní výstavy obrazů Alfonse Muchy zní eMotion. "Je to hodně o emocích, to znamená o tom imersivním zážitku. Nám se podařilo vytvořit 3D efekt. Čili opravdu člověk má pocit, že vstupuje do obrazu," prozradil producent výstavy Richard Fuxa.

Mucha na zámku Zbiroh tvořil téměř 18 let velkoformátová plátna, která se stala klenotem české kultury. Slovanská epopej je vrcholným dílem Alfonse Muchy a právě v Jízdárně Pražského hradu je k vidění všech 20 obrazů, které jsou díky moderním technologiím neustále v pohybu.

"Každá Slovanská epopej je rozřazená do více jak 40 segmentů. To znamená, že my jsme schopni ty jednotlivé segmenty umisťovat v prostoru," řekl kreativní ředitel výstavy a autor projektu Michal Dvořák.

Související obsah

​Lidé si mohou prohlédnout stíny, barevnost, ale i samotné tahy štětcem. "Ty obrazy se postupně posunují," doplnil Fuxa. Na výstavě jsou například k vidění i zdigitalizované plakáty nebo vitráž z chrámu svatého Víta.

Alfons Mucha by byl dle slov své vnučky nadšený. "Já si myslím, že by se mu to určitě líbilo, protože on byl taky inovátor," svěřila se Jarmila Mucha Plocková.

Obrazy v pohybu si mohou lidé prohlédnout každý den od úterý až do 13. září.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz