Domácí

Pekarová Adamová vysvětlila, jak to bude dál s potraty v Česku

Pekarová Adamová vysvětlila, jak to bude dál s potraty v Česku
Markéta Pekarová Adamová Zdroj: TV Nova

Po rozhodnutí amerického nejvyššího soudu z minulého týdne, které zrušilo pro miliony žen právo na potrat, se někteří Češi začali obávat o možnost interrupce v Česku. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na twitteru však napsala, že žádné změny nedopustí. Podobné názory zní i od Pirátů či hnutí STAN.

"Dostávám četné dotazy, jestli se nemůže legislativa v oblasti potratů měnit i u nás," napsala Pekarová Adamová na twitteru. Lidé tak reagovali na zrušení rozhodnutí v případu Roeová versus Wade. Díky tomu měly americké ženy právo na potrat. Nyní o něj v mnoha státech přichází.

"Nemůže. Nedopustím to. Naše právní úprava je dobrá a není důvod ji měnit," sdělila předsedkyně Poslanecké sněmovny. "Pro ženy je tragédií, když z různých důvodů na potrat musí, ale stejnou tragédií by bylo jim tuto možnost ztížit," dodala.

Proti rozhodnutí se na twitteru vymezil i předseda další vládní strany a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). "Svoboda žen rozhodnout je zase o kus víc ohrožena. Americký nejvyšší soud zrušil právo na potrat dané verdiktem z roku 1973. Ženy tak budou výrazně omezeny ve svobodném rozhodování v jedné z nejzásadnějších věcí. Takový vývoj u nás nedopustíme!" uvedl. To doplnil obrázkem se sloganem: "Do osobních rozhodnutí žen ohledně potratu stát nemá co zasahovat!"

Související obsah

Omezení práva na potrat se nelíbí ani poslanci za hnutí STAN Martinovi Exnerovi. "Zrušení práva na potrat americkým nejvyšším soudem po 49 letech je smutný krok zpět do středověku. Zajímalo by mě, jak by to s tím bylo, kdyby mohli otěhotnět i muži," prohlásil na twitteru.

Obavy u některých lidí vzbuzují například dřívější vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS). "Trump prohrál sám se sebou. Má viditelné úspěchy a velmi silné – ekonomické, zahraničně politické, stál jasně na straně etické konzervativní agendy (proti potratům, ideologii genderu, klimaaktivismu, korektnosti), změnil složení nejvyššího soudu," napsal například v roce 2020 na blogu Aktuálně.

Související obsah

Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka zase spolupracuje s konzervativní skupinou Hnutí Pro život, která je proti potratům. "Ode mě nikdy vyjádření typu, že potraty jsou v pořádku, neuslyšíte. Respektuji složitost toho rozhodnutí a zodpovědnost maminky. Ale bavíme se o tom, že je to člověk, který se usmrtí a nenarodí. Jako politik zodpovědný za legislativu říkám, že máme udělat maximum pro to, abychom takovému rozhodnutí předešli," řekl k tomuto tématu v dubnu pro stanici CNN Prima News. "Každá žena by měla mít volbu. Je to její rozhodnutí, její zodpovědnost a její svědomí. A neměli bychom to stavět tak, že potrat je jediné řešení," dodal.

Interrupce je v Česku momentálně legální až do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne těhotenství. Pokud dojde k závažným problémům s plodem, je potrat možný kdykoli.

Nejvyšší soud zrušil právo na potrat minulý týden:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz