Počasí

Bouřky zasáhly Česko. Na jihu Čech po deštích stouply hladiny řek

Do Česka v noci na středu opět dorazily bouřky, které doprovázel déšť. Rozvodnily se řeky v Plzeňském, Jihočeském a Středočeském kraji. Podstatně silnější bouřky očekává ČHMÚ ve středu, v této souvislosti zvažuje zpřísnění výstrahy na nejvyšší stupeň.

Na vydatné srážky zareagovalo na jihu Čech hned několik toků. V Plzeňském kraji vystoupala Klabava v Nové Huti dokonce na 2. stupeň povodňové aktivity (SPA), který značí pohotovost, v Jihočeském to byla Blanice v Blanickém mlýně a na 1. SPA se zvedla Polečnice v Českém Krumlově. Na 2. SPA ráno vystoupaly i toky ve Středočeském kraji. Týkalo se to říčky Botič v Jesenici a Pitkovického potoka v Kuří. Po deváté hodině se ale všechny zmíněné toky vrátily na první stupeň.

"Na toku Blanice v profilu Blanický mlýn bude v blízké době v důsledku srážek a předchozího nasycení překročen 3. SPA. Vzhledem k dalším očekávaným srážkám může hladina ještě dále kolísat kolem 3. SPA, ve středním a dolním úseku bude vlivem do toku hladina dále stoupat," uvedl ve středu ráno ČHMÚ. Vydal proto výstrahu. Na Prachaticku hrozí extrémní stupeň nebezpečí.

"Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. Snížení stability stromů v podmáčené půdě," upozornil ČHMÚ. Výstraha platila do 10. hodiny dopoledne. na třetí stupeň se žádný z toků nedostal.

Výstraha před povodněmi:

Výstraha před povodněmi Zdroj: ČHMÚ

Bouřky byly slabší, než se čekalo

Před osmou hodinou večer ČHMÚ v úterý informoval o postupu bouřek z Rakouska do jižních Čech. "Zdá se, že je spíše slabší, než jsme čekali," informoval ústav. Pásmo bouřek se podle něj přesouvalo k severu.

"Nicméně v oblasti Vysočiny jsou podmínky příznivější a lokální konvergence by mohla systém ještě trochu oživit," doplnil ústav. To se nakonec potvrdilo. "Systém přece jen zesiluje v oblasti Vysočiny, hrají mu do karet lepší podmínky oproti oblastem více na sever. Měl by tedy propagovat dále k východu a severovýchodu. Hlavní rizika jsou zejména nárazy větru a lokální přívalové srážky," napsali meteorologové kolem desáté hodiny večer.

Související obsah

​Ve středu by měly být bouřky ještě intenzivnější. "Zítra budeme situaci konzultovat v dopoledních hodinách a dle potřeby upřesníme již stávající výstrahu. Ve hře bude patrně i případné zvýšení na nejvyšší stupeň, ale uvidíme," dodal ČHMÚ.

Podívejte se na předpověď počasí:

Výstraha před bouřkami

Výstraha před velmi silnými bouřkami platila až do 6. hodiny ranní pro Prahu, Středočeský, Ústecký, Jihočeský Liberecký kraj a části Vysočiny a Plzeňského kraje.

Před silnými bouřkami s nižším stupněm intenzity platí výstraha od úterního večera do středečního poledne pro části Vysočiny, Plzeňského a Jihomoravského kraje a celý Karlovarský, Královéhradecký a Pardubický kraj. Od 6. hodiny ranní až do poledne platí také pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Ústecký a Liberecký kraj a části Vysočiny a Plzeňského kraje.

Výstraha před bouřkami Zdroj: ČHMÚ

Další výstrahy

ČHMÚ také varuje před povodněmi, požáry a vysokými teplotami. Povodňová bdělost platí v Praze, částech Středočeského, Jihočeského, Plzeňského kraje, Libereckého kraje, Ústeckého kraje a Vysočiny, a to do středeční desáté hodiny dopolední.

Varování před vysokými teplotami ČHMÚ vydal pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Platí od středečního poledne do čtvrtečních 22 hodin. Nebezpečí požárů hrozí od pondělního poledne až do odvolání pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský a části Pardubického kraje a Vysočiny.

Českem se bouřky prohnaly už v pondělí:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz