Zahraničí

Chorvaté jsou zoufalí z neukázněných turistů. Vysoké pokuty dostávají i Češi

Chorvaté jsou zoufalí z neukázněných turistů. Vysoké pokuty dostávají i Češi
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Dovolenková sezóna v Chorvatsku teprve začala a tamní policie už má plné ruce práce s neukázněnými turisty. Už na dvě desítky z nich přistihli, jak na motorových člunech jezdí příliš blízko břehu, čímž ohrožují lidi koupající se v moři. A rozhodně s nimi nejednali v rukavičkách – všichni dostali pokutu. Za přestupek mimo jiné musel zaplatit i Čech.

Chorvatská námořní policie s turisty trpělivost nemá. Například v pátek podle webu RTL.hr zadržela na Istrii třicetiletého Němce, který se proháněl s motorovým člunem necelých 100 metrů od břehu. Přestupek policisté neřešili domluvou, turista od nich rovnou obdržel pokutu ve výši tří tisíc kun, což vychází na téměř 10 tisíc korun.

"Připomínáme občanům i turistům, že motorové čluny mohou plout po vodě ve vzdálenosti větší než 300 metrů od břehu. Vyzýváme k dodržování tohoto předpisu v zájmu ochrany potápěčů a lidí koupajících se v moři. Rovněž upozorňujeme lidi, aby neplavali ve vzdálenosti větší než 100 metrů od břehu," upozorňuje istrijská policie.

Související obsah

​Němec není jediným, kdo se v uplynulých dnech dopustil porušení tohoto pravidla. Jenom o uplynulém víkendu námořní policie v moři na ostrovech Krk, Rab, Volosko a u města Mali Lošinj přistihla 19 lidí na motorových člunech blízko břehu. Osmnáct z nich přitom bylo cizí státní příslušnosti – osm Němců, čtyři Slovinci, dva Rakušané a po jednom z Itálie, Polska, Rumunska a také České republiky.

Všichni za své počínání dostali pokutu, ačkoliv policie neupřesnila výši. Peněžitý trest za tento přestupek se pohybuje od zhruba 1 600 korun až po téměř 33 tisíc korun. Turisté by si tak rozhodně měli rozmyslet, jestli se jim vyplatí porušovat předpisy.

Související obsah

​Přesto policisté evidují nárůst počtu případů oproti loňskému roku, a to až čtyřnásobný. Letos těchto přestupků zaznamenali už 83, minulý rok jich bylo za stejné období 18. To může souviset i se silnou turistickou sezónou, která přichází po dvou letech útlumu v důsledku pandemie.

Nejvíc peněžitých trestů padá na ostrovech v Zadarské župě. Jenom v pondělí tam bylo odchyceno devět motorových člunů, jejichž posádky nedodržely pravidlo 300 metrů.

Chorvatská policie také upozorňuje na převoz drog z ciziny. Na hraničních přechodech bylo o víkendu pokutováno šest cizinců – čtyři Slovinci, jeden Ital a jeden Němec. U sebe totiž měli marihuanu a hašiš. Chorvatský zpravodajský web Riportal, který o tom informoval, k tomu kousavě napsal: "Turisté nevozí jen eura a paštiky."

V Chorvatsku se letos musíme připravit na vyšší ceny, než jsme byli zvyklí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz