Domácí

Zabití člověka i návrat do minulosti. Zákaz potratů vyvolal debatu i v Česku

Zabití člověka i návrat do minulosti. Zákaz potratů vyvolal debatu i v Česku
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Mělo by ženám zůstat právo na potrat? Tuto otázku si po kontroverzním rozhodnutí amerického nejvyššího soudu z minulého týdne kladou představitelé států po celém světě. A Česko není výjimkou. Ačkoliv je toto téma u nás však velmi diskutované, žádné legislativní úpravy práva na interrupci se nechystají. Vyplývá to ze slov šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) i předsedy lidovců Mariana Jurečky, který ale označil potrat za zabití člověka.

Americký nejvyšší soud v pátek po téměř padesáti letech zrušil rozsudek z procesu Roeová versus Wade, a tím i federálně zaručené právo na potrat. Rozhodování tak nechává na jednotlivých státech. Očekává se, že nejméně 20 z nich interrupce zakáže a tamní ženy usilující o potrat budou muset cestovat do míst, kde zůstane tento zákrok nadále povolen.

Vláda v Česku ambice měnit aktuální legislativu v souvislosti se zrušením práva na potrat nemá. V úterý to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), i když osobně má k interrupcím výhrady. "Teď řeknu názor za sebe jako za tátu a za člověka. Je to prostě živý lidský plod a je to zabití člověka," prohlásil Jurečka s dodatkem, že rozhodnutí každé ženy však chápe a respektuje.

"Je to extrémně složité. Nemám ambici ji jakkoliv soudit, je to rozhodnutí, které ona musí si svým způsobem sama vnitřně obhájit. Úkolem mne jako politika je utvářet podmínky, aby takovéto rozhodnutí ta žena nemusela udělat," dodal. Raději by prý našel cesty, jak ženy motivovat k rozhodnutí dítě si ponechat. V souvislosti s tím zmínil možnosti lepšího nastavení sociálního systému, lepší síť podpory a poradenství a včasné intervence.

Související obsah

​O změny nestojí ani šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Adamová Pekarová (TOP 09), která se k rozhodnutí amerického soudu vyjádřila mezi prvními (psali jsme i zde). "Dostávám četné dotazy, jestli se nemůže legislativa v oblasti potratů měnit i u nás. Nemůže. Nedopustím to. Naše právní úprava je dobrá a není důvod ji měnit. Pro ženy je tragédií, když z různých důvodů na potrat musí, ale stejnou tragédií by bylo jim tuto možnost ztížit," uvedla.

A podobně se vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Svoboda žen rozhodnout je zase o kus víc ohrožena. Americký nejvyšší soud zrušil právo na potrat dané verdiktem z roku 1973. Ženy tak budou výrazně omezeny ve svobodném rozhodování v jedné z nejzásadnějších věcí. Takový vývoj u nás nedopustíme!" uvedl. To doplnil obrázkem se sloganem: "Do osobních rozhodnutí žen ohledně potratu stát nemá co zasahovat!"

Za nešťastné považuje rozhodnutí soudu i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Je to pro mě jako liberála jednoznačně krok do minulosti," odpověděl na dotaz TN.cz.

Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš vnímá rozhodnutí amerického soudu za "skandální" a "z pohledu 21. století zcela nepřijatelný návrat do minulosti". "Každá žena musí mít právo rozhodovat o svém těle. Rozhodnutí jen zvýší počet nelegálních potratů, které představují pro ženy velké zdravotní riziko," sdělil TN.cz.

Prakticky stejně se vyjádřil i šéf hnutí SPD Tomio Okamura. "Jsme pro zachování současné legislativy, zákaz interrupcí by byl krok zpět. Zpřísnění, které vidíme v USA, povede pouze k tomu, že tyto výkony budou prováděny nelegálně, což může končit pro ženu fatálně. Dále pokvete potratová turistika, kdy ženy budou jezdit tyto výkony podstupovat do států, kde jim to bude umožněno," upozornil.

Redakce se pokusila získat prostřednictvím mluvčího vlády také reakci premiéra Petra Fialy (ODS), do zveřejnění článku však žádnou neobdržela. TV Nova už ale dříve vyzpovídala na stejné téma i některé poslankyně ze všech parlamentních stran a Zdenka Němečková Crkvenjaš  z řad ODS by pro zavedení zákazu potratů nebyla. "Nevidím důvod, proč bychom zákon měli měnit. Mnozí s tím mohou mít etický problém, ale ani tak nevidím důvod, proč zákon otvírat," prohlásila v květnu.

Interrupce v České republice je legální až do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením do 24. týdne těhotenství. V případě závažných zdravotních problémů je potrat možný kdykoliv.

Americký soud přišel s přelomovým rozsudkem v pátek: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz