Zahraničí

Odhalili jsme tajný plán Ukrajinců, tohle chystali, tvrdí Rusové

Odhalili jsme tajný plán Ukrajinců, tohle chystali, tvrdí Rusové
Alexandr Bastrykin (vpravo) a Vladimir Putin Zdroj: profimedia.cz

Předseda Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin tvrdí, že ruský útok na Ukrajinu jen o pár dní předstihl podobný plán, který měli Ukrajinci. Ti podle něj chtěli zaútočit na ruskými separatisty ovládaná území na Donbase. Válka podle jeho tvrzení měla začít 8. března, Rusové napadli Ukrajinu 24. února.

Ukrajinci se podle Bastrykina chtěli probojovat územím ovládaným separatisty až k ruským hranicím. Předseda Vyšetřovacího výboru a blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina to řekl v úterý během zasedání Mezinárodního právního fóra v Petrohradu.

"Máme data, která nyní studujeme a ověřujeme. Ta říkají, že přesně 8. března měla začít speciální operace ze strany Ukrajiny, od Severodoněcku směrem k ruským hranicím," citovala Bastrykina agentura RIA Novosti.

Ta připomíná také předchozí vyjádření vůdce samozvané Doněcké lidové republiky Denise Pušilina, který řekl, že ukrajinská armáda se chystala na útoky na Donbas a na Krym, které měly začít 8. března. Pušilin tvrdí, že to odhalily výslechy válečných zajatců a data získaná tajnými službami.

Ukrajinská strana nařčení, že chystala útok na ruskými separatisty ovládaná území či anektovaný Krym, v minulosti opakovaně odmítala.

Související obsah

​Podle Bastrykina bude Rusko po ukrajinské armádě požadovat kompenzace za škody způsobené ve městech na Donbase během konfliktu. "Nevím, jak to budou kompenzovat, ale musí se zodpovídat nejen za mrtvé a zraněné, ale také za strach, za morální škody a za materiální škody na Donbase," uvedl podle portálu fontanka.ru.

Alexandr Bastrykin má i vazby na Českou republiku. V březnu Deník N upozornil, že v Praze přes firmu vlastnil dva byty, ty následně převedl na manželku. Je totiž jedním z Rusů, na které dopadly západní sankce.

Putin je na drogách, tvrdí expert. Mají to dokazovat záběry z jeho projevu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz