Domácí

Hádka ve vládní koalici. Piráti kvůli firmě ČEZ obviňují partnery z porušení dohody

Vládní strany se přou kvůli kandidátům do dozorčí rady ČEZ. Piráti kritizují ministerstvo financí vedené občanskými demokraty, že odmítlo jejich protikorupčního experta a tvrdí, že jde o porušení koaliční dohody. Podle ní má mít údajně každá strana v energetické společnosti svého zástupce. Ministr financí Zbyněk Stanjura to ale údajně tak dramaticky nevidí a námitkám prý nerozumí.

Nejprve jim zamítli nominaci senátora Lukáše Wagenknechta, teď Piráti chtějí do dozorčí rady energetické společnosti protikorupčního odborníka Janusze Konieczného. Ministerstvo financí jejich kandidáta ale znovu odmítlo.

"Pan Konieczny třeba upozornil na vyvádění majetku z firmy Bohemia Energy. A proč to takhle zdůrazňuji? Nebylo to odůvodněno, takže my vyvoláváme dohadovací řízení. Aby se ČEZ nespojoval s nějakými praktikami, které v minulosti nebyly úplně v pořádku. Od toho jsme tam nominovali skutečného odborníka, který dlouhodobě bojuje s korupcí," vysvětlila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Pirátům prý ministr financí Stanjura oznámil, že do dozorčí rady budou nominovaní jen kandidáti ODS nebo KDU-ČSL. "Tak to není. Já vlastně moc nerozumím jejich námitkám. Mimochodem Piráti jsou jediní, kteří veřejně kritizovali návrhy jiných koaličních stran, žádná jiná strana to nedělá," vyjádřil se šéf ministerstva financí.

Související obsah

​Piráti doufají, že ministerstvo své rozhodnutí ještě přehodnotí. Pokud ne, plánují kvůli tomu svolat koaliční jednání. Za neseriózní navíc označují to, že se o zamítnutí svého kandidáta dozvěděli pouhý den před valnou hromadou ČEZ, kdy už není možné předložit jinou nominaci.

"Je to věc, která je v kompetenci pana ministra financí. Podle informací, které mám, ty důvody určitě nejsou nějaké stranicko-politické, ale věcné. Budeme se o tom ale bavit v rámci koalice," nechal se slyšet premiér Petr Fiala (ODS).

"Členy dozorčí rady volí akcionáři a je to zcela v jejich moci, jak budou hlasovat a koho si zvolí do dozorčí rady. Management do tohoto nemůže mluvit," prozradil televizi Nova mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Největším vlastníkem ČEZ je stát, patří mu téměř 70 procent. Čistý zisk energetické společnosti za první letošní čtvrtletí je 26 miliard a 700 milionů korun.

Místo v dozorčí radě je lukrativní už jen kvůli finančnímu ohodnocení. Měsíční plat jednoho člena začíná minimálně na 52 tisících. U předsedy dozorčí rady je to kolem 100 tisíc. Odměny pro členy rady se pak pohybují v řádu milionů korun.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz