Domácí

Zeman přijal v Lánech Balaše. Ve středu ho jmenuje novým ministrem školství

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech kandidáta na nového ministra školství Vladimíra Balaše. Ve funkci od července nahradí Petra Gazdíka, který se rozhodl rezignovat kvůli svým kontaktům s obžalovaným Michalem Redlem v kauze Dozimetr. Prezident jmenuje Balaše ministrem školství už ve středu.

Třiašedesátiletý Vladimír Balaš je vysokoškolský učitel, poslanec a právník, který se zabývá mezinárodní legislativou. Podle Starostů, kteří ho nominují, má potřebné odborné, jazykové i mezinárodní zkušenosti a znalosti, což bude užitečné v době českého předsednictví Radě EU.

"Samozřejmě tady byla důležitá i jazyková kompetence. Pan profesor Balaš byl děkanem fakulty, v současné době se stále pohybuje v akademickém prostředí a vytvoří si takový tým spolupracovníků, který určitě bude rozumět i regionálnímu školství," vyjádřil se předseda STAN Vít Rakušan.

Doplnit si znalosti právě v oblasti regionálního školství, to je úkol, kterým budoucího ministra pověřil prezident Miloš Zeman. "Pan prezident doporučil, abych to dostudoval, tak se budu snažit vyhovět," přislíbil Balaš.

Související obsah

​Poslancem se bývalý děkan právnické fakulty stal vloni, v 90. letech byl zastupitelem v Plzni. Více než jako politik je známý jako expert na ústavní právo. Pro resort školství ale považuje své zkušenosti z univerzit za přínosné a chce navázat na svého předchůdce Petra Gazdíka.

"Doufejme, že se podaří jít při řízení školství tím správným směrem. Myslím si, že ten správný směr už máme a že budeme moci využít i kompetence nejbližších spolupracovníků na ministerstvu školství," řekl Balaš, který dosud nebyl příliš viditelnou tváří Starostů. Výběr nového ministra proto kritizuje opozice.

"Dle mého názoru by byl lepší Robert Plaga, protože zná chod celého ministerstva a zná veškerou tu problematiku, kterou teď musí nově ministr řešit," tvrdí hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

"Dlouhá léta působí na vysokých školách, takže má zkušenost s prostředím vzdělávání a výzkumu a z toho hlediska má nepochybně všechny předpoklady pro to, aby vykonával funkci ministra školství," stojí za Balašem premiér Petr Fiala (ODS). Prezident Miloš Zeman Vladimíra Balaše jmenuje ministrem školství v úterý na Pražském hradě.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz