Zahraničí

Čára přes rozpočet pro Putina. Myslel si, že se tohle nikdy nestane

Čára přes rozpočet pro Putina. Myslel si, že se tohle nikdy nestane
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Rozšíření Severoatlantické aliance (NATO) o Švédsko a Finsko už nic nebrání. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přehodnotil svůj odmítavý postoj a vstupu skandinávských zemí dal jako poslední zelenou. Pro Vladimira Putina, který přibližování NATO k hranicím Ruska vnímá jako ohrožení národní bezpečnosti, je to nečekaná rána.

Stalo se, s čím ruský prezident Vladimir Putin nepočítal. Turecko nebude blokovat vstup Švédska a Finska do NATO, zaznělo při úterním zahájení třídenního aliančního summitu v Madridu. Upozornil na to list The Guardian. Moskva počítala s tím, že rozšíření západního obranného paktu Erdogan zabrání.

Ankara se proti dvěma skandinávským zemím vymezovala především kvůli jejich otevřenému přístupu ke kurdským povstalcům. Turecko je považuje za teroristy, připomněl portál Mirror. Erdogana nakonec přesvědčila dohoda, kterou s Helsinkami a Stockholmem uzavřel, uvedl finský prezident Sauli Niinisto.

Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, od druhé světové války byly oba státy vojensky neutrální. Rusko dlouhodobě obviňuje NATO, že přibíráním nových států obkličuje jeho západní hranice. Podle kremelské propagandy se Západ snaží Rusko zničit.

Související obsah

Turecký obrat přivítal generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. "Mám radost, že mohu oznámit, že jsme dosáhli dohody, která dláždí cestu pro vstup Finska a Švédska do NATO. Turecko, Finsko a Švédsko podepsaly memorandum, které řeší turecké obavy, včetně vývozu zbraní a boje s terorismem," prohlásil.

Putin teď podle Stoltenberga nebude mít klidné spaní, protože mu "NATO klepe na dveře". "Členství Švédska a Finska naši skvělou alianci posílí a učiní ji ještě bezpečnější," vzkázal britský premiér Boris Johnson. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že Moskva krok vnímá jako destabilizující faktor, uvedla agentura RIA Novosti.

Zatím není jasné, kdy přesně Švédsko s Finskem do NATO vstoupí. Madridský summit pokračuje do čtvrtka.

Putin údajně zvláštně páchne a divně se hýbe (05/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz