Domácí

Pozor, změna! Některými českými bankovkami už v pátek nezaplatíte

Čtvrtek je posledním dnem, kdy mohou Češi bez problémů zaplatit bankovkami s tenkým proužkem. Od nového měsíce platnost starších vzorů bankovek v hodnotě 100 až 2 000 korun skončí. Čas na výměnu ale lidem zůstane i po 1. červenci.

Češi by si měli zkontrolovat peněženky, aby v pátek nebyli nepříjemně překvapení, že obchodníci odmítají přijmout některé jejich bankovky.

Česká národní banka (ČNB) totiž sjednocuje podoby papírových peněz a poslední červnový den kvůli tomu skončí platnost některých starších vzorů. Konkrétně půjde o bankovky nominálních hodnot 100, 200, 500, 1 000 a 2 000 korun z let 1995 až 1999.

"Stahované starší vzory bankovek jsou od těch, které mají od druhé poloviny roku 2022 nadále zůstat v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku," upozorňuje v tiskové zprávě ČNB. U stahovaných bankovek je proužek tenký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek silný a při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou.

Související obsah

​Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje rok uvedení do oběhu vyobrazený na přední straně bankovky a některé další ochranné prvky.  Od. 1 července 2022 zůstane v oběhu pouze jeden platný vzor od každé nominální hodnoty bankovky, s výjimkou 5 000 korun, čímž se má mimo jiné snížit i riziko záměny starší, ne tak často používané bankovky, za padělek.

Konkrétně v oběhu nadále zůstanou následující vzory bankovek: v případě stokorun a dvousetkorun půjde o vzor 2018, u pětisetkoruny se bude uznávat pouze vzor 2009, u tisícikoruny zůstane v platnosti vzor 2008, u dvoutisícikorun vzor 2007. Výjimkou je pětitisícikoruny, kde budou platit vzory dva - 1999 a 2009.

Bankovky, které zůstanou v oběhu i po ukončení platnosti, mohou Češi vyměnit od 1. července 2022 do 30. června 2024 na pokladnách všech úvěrových institucí, po tomto datu bude výměna možná už pouze na pokladnách ČNB, ale po neomezenou dobu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz