Počasí

Následky bouřek: U Karlštejna havaroval vlak. Jihočeská města zaplavila voda

Ve středu se do Česka vrátily bouřky. Na několika místech se navíc řeky vylily ze svých koryt. Týká se to například Týnu nad Vltavou, jehož ulice zaplavila voda. Mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil vlak do kusu spadlé skály. Nejsilnější bouřky podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) udeřily ve východních Čechách a na Moravě, kde se vyskytly supercely.

Kvůli počasí hlásí České dráhy několik omezení na trati. Ráno mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil rychlík do kusu spadlé skály. "Lokomotiva a první vůz vykolejil, provoz na trati je zastaven," informovaly ve čtvrtek ráno České dráhy. "Zprovozňování trati zřejmě potrvá celý den," dodala Správa železnic.

Podle záchranářů se na místě lehce zranilo pět lidí. "Čtyři byli ošetřeni na místě, jedna osoba s pohmožděnou krční páteří převezena do hořovické nemocnice," sdělila mluvčí Monika Nováková.

Na Písecku narazil osobní vlak do stromu. Mezi stanicemi Červená nad Vltavou a Vlastec tak do čtvrtečního dopoledne jezdí náhradní autobusová doprava. Na Českobudějovicku zase narazil do stromu nákladní vlak. V úseku mezi Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi tak také jezdí náhradní autobusová doprava.

Déšť způsobil povodně

Silné bouřky s deštěm, které Česko zasáhly v noci ze středy na čtvrtek, způsobily povodně. Například v Týnu nad Vltavou zaplavila voda náměstí a poničila několik domů. Vodu ve svých domech museli lidé řešit i v dalších částech Jihočeského kraje.

Za celou noc museli jihočeští hasiči vyjet k 230 událostem. Ve 106 případech šlo o popadané stromy, v 88 o čerpání vody z domů. "Třetí stupně povodňové aktivity či vylité potoky způsobovaly nejvíce práce v Českém Krumlově, kde se vylila řeka Polečnice, a dále na Prachaticku, kde vlna ze Zlatého potoka se prohnala rybníkem nad Vitějovicemi," informovala mluvčí hasičů Vendula Matějů. "Voda pak protekla právě Vitějovicemi a okolím a pokračovala přes Hracholusky do řeky Blanice. Ta pak způsobovala komplikace například v Bavorově," dodala.

Ještě v šest hodin ráno ve čtvrtek varoval ČHMÚ před 3. stupněm povodňové aktivity na čtyřech českých tocích. Týká se to říčky Botič v Průhonicích, Polečnice v Českém Krumlově, Blanice v Podedvorech a v Bavorově a Zlatého potoka v Hracholuskách.

Související obsah

"Všechny řeky v Jihočeském kraji v současné době již kulminovaly, situace se již uklidňuje," upozornili ve čtvrtek ráno hasiči. "Předpokládáme, že odklízení následků bouřky a deště bude pokračovat minimálně po celý den," avizovali však.

Vodu museli hasiči čerpat i v dalších krajích. "Kvůli vytrvalému dešti jsme v Praze zasahovali od večera do 6:00 hodin u 25 případů. Jednalo se o spadlé větve a čerpání vody ze zatopených prostor. V 10 případech jsme monitorovali vodní toky," uvedli ve čtvrtek ráno hasiči na svém twitteru. "Od včerejšího večera máme kvůli počasí dosud hlášeno asi 40 událostí. Většinou odstraňovaly profesionální a dobrovolné jednotky stromy ze silnic, v jednotkách případů šlo o čerpání vody nebo kontrolu ucpaných kanalizací. Nejsou hlášena žádná zranění," napsali ráno na twitteru hasiči z Královéhradeckého kraje.

Kolem 220 událostí museli řešit hasiči ze Středočeského kraje. "Jde o technické události a to převážně o spadlé stromy a větve přes vozovky, které brání v provozu. Dále je to čerpání vody ze zatopených sklepů a níže položených prostor. Vyjížděli jsme také na monitoringy vodních toků. Nejvíce událostí bylo na Benešovsku, Praze-západ a Praze-východ," informovali ráno na twitteru.

Do čtvrtečního poledne v Jihočeském kraji (Český Krumlov, Prachatice) platí nejvyšší výstraha před extrémním stupněm povodňového ohrožení. Povodňová pohotovost, tedy druhý nejvyšší stupeň výstrahy, platí také v Praze, Středočeském kraji (Černošice, Říčany, Brandýs nad Labem, Český Brod) a v Jihočeském kraji pro Vodňany a Písek. I tato výstraha skončí v poledne.  

Česko zasáhly supercelární bouře

Ve středu odpoledne do Česka opět dorazily bouřky. "Po bouřkách evidujeme dnes ráno devět poruch na vedení vysokého napětí a zhruba 1 000 odběratelů s omezením dodávky elektrické energie. Prakticky všechny poruchy se týkají jižních Čech. Během večera a noci se nám dařilo poruchy po postupující vlně bouřek vymezovat a snižovat počty odběratelů s omezením," napsal mluvčí E.ON Roman Šperňák ve čtvrtek. "Nejvíce odběratelů je omezeno na Táborsku v oblasti kolem Soběslavi, Klenovic a obce Rybova Lhota. Jedná se o přibližně 500 domácností, kde se aktuálně intenzivně snažíme obnovit dodávku elektrické energie. Více než 200 odběratelů je pak omezeno v oblasti jihozápadně od Třeboně kolem Domanína. Nejčastějšími příčinami jsou pády stromů a větví do vedení," dodal.

Podle ČHMÚ první bouřky vznikaly v Pardubickém kraji v okolí Moravské Třebové. "Doslova explozivní vývoj probíhá rovněž u Znojma, kde se vyskytuje bouřka pohybující se na sever až mírný severozápad. Byl u ní registrován tzv. splitting, tedy rozdělení bouřkového jádra na dvě. To značí, že se může jednat o supercelu," uvedl ústav okolo 16. hodiny.

Související obsah

Udeřily bouřky i u vás? Posílejte nám fotografie a videa na náš e-mail zpravy@nova.cz, do předmětu napište "bouřky".

Před 17. hodinou ČHMÚ informoval, že zřejmě nejsilnější supercelární buňka se nachází na Vysočině u Velkého Meziříčí. "Dle radarových dat nemůžeme vyloučit ani opravdu velké kroupy kolem 5 cm," prozradil. "Mezi Mohelnicí a Moravskou Třebovou dochází ke slučování dvou bouřkových jader. Mohou se vyskytnout silné přívalové srážky a kroupy o velikosti až 4 cm," varoval ústav po půl sedmé večerní.

Silné krupobití zasáhlo například Moravský Beroun, kde poničilo několik střech a vysklilo auta. Podle mluvčí hasičů kroupy poničily desítky aut, štáb TV Nova jich ale na místě napočítal zhruba 200.

Další silné bouřky už v pátek

"Už v pátek bude přes naše území postupovat další studená fronta, na které se budou ojediněle tvořit velmi silné bouřky. Čtvrtek přinese jak teplotní rozdíly, tak možnost ojedinělých bouřek," informovala ve čtvrtek meteoroložka Dagmar Honsová.

Hlavně v pátek můžou bouřky ojediněle být velmi silné. "Přes Česko bude postupovat další studená fronta. Už dopoledne bude v Čechách přibývat oblačnost na oblačno, postupně až zataženo, místy s deštěm, přeháňkami a bouřkami, na východě území bude jasno až polojasno a oblačnost a srážky tam budou přibývat až později odpoledne," sdělila Honsová.

Bouřky můžou doprovázet přívalové deště o intenzitě kolem 50 mm, krupobití a nárazy větru o rychlosti kolem 70 km/h. "Vzhledem k nasycení půdy vodou může docházet k přechodným rychlým vzestupům hladin menších toků a potoků. Teploty budou hodně rozdílné – na západě 20 °C, na východě území až 35 °C. Uklidnění počasí přinese víkend," avizovala Honsová.

Hustý provoz a silnice pod vodou. Česká Třebová čelila povodním:

Podívejte se na reportáž:

​Podívejte se na fotografie středečních bouří a jejich následků:

Anna Jermanová, Jakub Pavelka, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz