Domácí

Zeman věří, že se stal obětí trestného činu. Chce prověřit údajnou sabotáž

Prezident Miloš Zeman ve středu předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření podezření ze sabotáže. Ta se podle něj mohla odehrát na podzim loňského roku, kdy pobýval v nemocnici. V tu dobu reálně hrozilo, že bude zbaven pravomocí. Podle Hradu byly informace o zdravotním stavu Zemana lživé a k procesu byla zneužita postavení lékařů i některých senátorů.

O možné sabotáži hovořil prezident Miloš Zeman s ministrem spravedlnosti Blažkem, kterého ve středu přijal na zámku v Lánech. "Tento podnět není veden snahou drakonického postihu konkrétních osob, ale v rámci ústavních kautel k prověření a objasnění situace, kdy prezident republiky, jakožto přímou volbou lidu volená hlava státu, byl nucen čelit pokusu o zbavení svých pravomocí postupem dle čl. 66 Ústavy ČR," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Podle něj byly od samého počátku informace o skutečném zdravotním stavu hlavy státu lživé a iniciovaly proces, který by Zemana zbavil jeho ústavních pravomocí. "Tím mělo dojít k poškození ústavního zřízení České republiky, a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů, a dokonce i akademické obce," dodal Ovčáček.

Související obsah

​Hlavní pohnutkou je podle mluvčího snaha o odstranění nebezpečí podobného zásahu do ústavních pravomocí hlavy státy v budoucnu. "Vzhledem k tomu, že se jedná o zcela zásadní a precedentní věc, prezident republiky v tuto chvíli nebude sdělovat žádné další detailní informace, aby orgány činné v trestním řízení měly možnost jako první a povolané osoby se s věcí podrobně seznámit," zakončil Ovčáček.

Na podzim volala řada politiků po zbavení pravomocí Miloše Zemana, který podle nich nebyl kvůli svému onemocnění schopen vykonávat funkci. Kvůli nejasným informacím z Hradu si dokonce předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyžádal informace o zdravotním stavu hlavy státu od Ústřední vojenské nemocnice, kde byl Zeman hospitalizovaný.

Nakonec se Senátní komise pro Ústavu shodla na tom, že podmínky pro aktivaci článku 66 Ústavy ČR jsou splněny. Ke zbavení pravomocí ale nakonec nedošlo. Na konci listopadu byl prezident z nemocnice propuštěn, jeho zdravotní stav je od té doby stabilní.

Podívejte se na rozhovor moderátora TV Nova s Milošem Zemanem v listopadu loňského roku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz