Domácí

Prezident podepsal příspěvek 5 000 korun na dítě. Nedostanou ho všichni

Prezident podepsal příspěvek 5 000 korun na dítě. Nedostanou ho všichni
Prezident Miloš Zeman Zdroj: TN LIVE

Jednorázový příspěvek na dítě začnou rodiče dostávat od srpna. Zákon podepsal ve středu prezident Miloš Zeman. Všichni rodiče ale 5 000 korun nedostanou.

Zákon už prošel Poslaneckou sněmovnou a Senátem, nyní ho podepsal i prezident Zeman. Pražský hrad to oznámil ve středu na svém webu. Rodičům by peníze měly začít chodit od srpna. Z rozpočtu na dávku půjde asi 7,8 miliardy korun.

Sněmovna vládní návrh schválila 14. června ve stavu legislativní nouze. Pro hlasovali všichni přítomní poslanci kromě šesti zákonodárců z hnutí ANO, šéfa klubu TOP 09 Jana Jakoba a poslance Matěje Ondřeje Havla (TOP 09). Všech osm se totiž zdrželo.

Senát se 24. června na návrh předsedy klubu ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry rozhodl, že se předlohou nebude zabývat. To umožňuje jednací řád, zákon tak šel rovnou k prezidentovi.

Související obsah

Rodiny s nejvýše milionovým ročním hrubým příjmem by měly jednorázově dostat 5 000 korun na dítě do 18 let. Vládní návrh prošel bez změny. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítl pozměňující návrh ANO, aby dávku dostaly všechny nezaopatřené děti do 26 let každý měsíc do konce roku. Stálo by to podle něj 64,5 miliardy korun. Poslanci následně pozměňovací návrh zamítli stejně jako všechny ostatní opoziční návrhy změn.

Předlohu už od dubna provázely nepřesnosti a zmatky. Jurečka například nejdříve tvrdil, že příspěvek dostanou domácnosti s čistým příjmem do milionu korun. "Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do jednoho milionu korun HRUBÉHO. Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám," musel se opravovat na twitteru. Do milionového limitu se navíc budou počítat také příjmy z nájmů, rodičovský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti a řada dalších dávek. Počet lidí, kterým 5 000 korun přijde, se tím výrazně snížil.

Související obsah

Na příspěvek nedosáhnou například také rodiny, jejichž děti studují, ale 18. narozeniny oslaví do 31. července. "Zletilí mají volný vstup na trh práce, mají tak mnohem větší možnosti ohledně vlastních přivýdělků. Cílem příspěvku je podpořit rodiny s malými dětmi v situaci, kdy nezbytné výdaje stále narůstají," vysvětlilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky získají podporu rodiny pobírající přídavky na děti automaticky. Ostatní o ni budou muset žádat. "Bude k dispozici síť CzechPointů," řekl už dříve ve Sněmovně. Nárok na dávku bude mít 1,56 milionu dětí.

Sněmovna schválila zákon už 14. června:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz