Domácí

Vláda schválila zvýšení existenčního minima. Ukrajince chce motivovat penězi

Existenční minimum od 1. července vzroste o 8,8 procenta na 2 980 korun, životní pak na 4 620 korun. Ve středu o tom rozhodla vláda. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) tak bude moci čerpat podpůrné programy 400 tisíc chudobou nejohroženějších lidí. Zároveň končí nouzový stav, který kabinet vyhlásil kvůli uprchlické vlně z Ukrajiny. Stát zvažuje, že bude utečence finančně motivovat k přesunům z velkých měst do regionů.

"Snažíme se rozšiřovat podporu lidem v této komplikované situaci. Na to navazuje zvýšení životního a existenčního minima o 8,8 procenta, které dnes schválila vláda. Rozšiřuje se tím od 1. července okruh osob, dosud jich bylo 360 tisíc lidí, kteří mohli čerpat podpory navázané na existenční minimum, teď ten okruh bude okolo 400 tisíc lidí," uvedl ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Existenční minimum vzroste z 2 740 korun na 2 980 korun, životní z 4 250 na 4 620 korun. Vláda ho naposledy zvyšovala letos v dubnu. Chudobou nejohroženější lidé mohou podle Jurečky čerpat například příspěvek na živobytí, při pěstounské péči nebo mimořádné okamžité pomoci. "Rozšiřuje se okruh osob s nárokem na porodné či doplatek na bydlení," pokračoval šéf resortu.

Související obsah

Počátkem července se rovněž zjednoduší proces žádosti o příspěvek na bydlení. "Digitalizujeme jej, lidé nebudou muset nikam chodit ani dodávat informce, které si stát může získat z jiných registrů," doplnil Jurečka.

Po 89 dnech skončí 30. června nouzový stav vyhlášený kvůli uprchlické vlně, kterou odstartovala ruská invaze na Ukrajinu. Kabinet připravuje novelu takzvaného lex Ukrajina. "Ten teď prochází schvalováním," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Finanční motivace pro uprchlíky

"Systém krajských asistenčních center minimálně po dobu měsíce července bude pracovat a probíhat v nezměněné podobě. I nadále tam budou přítomni příslušníci hasičského záchranného sboru, budou tam asistovat policisté. Budeme vyhodnocovat, jakým způsobem adaptovat přijímání a pomoc uprchlíkům na lokální úrovni," vysvětlil Rakušan.

Související obsah

Vláda usiluje o to, aby se uprchlíci neusazovali jen ve velkých městech. Zvažuje, že je k tomu bude motivovat finančně.

"Strategická skupina předkládá ke schválení některé relokační motivátory. Diskutuje se o finančních pobídkách, pomoci jednotlivým městům a obcím. S tím souvisejí i zápisy do školek a škol. Bude existovat snaha dítě do takového zařízení umístit, věříme, že to pomůže v relokační snaze," uzavřel ministr vnitra.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz