Domácí

Maminky řekly, kolik je nyní stojí léky pro děti. Z některých částek přechází zrak

Volně dostupné léky v lékárnách zdražují i o desítky procent a podle odborníků se dá předpokládat, že ceny vlivem inflace ještě porostou. Už nyní zdražování pociťují senioři, ale také maminky. Některé jsou ochotny jen za léčbu virózy svých ratolestí utratit i tisícovku korun. Česká lékárnická komora však varuje, že ne vždy jsou tak vysoké výdaje potřeba.

Inflace, náklady na suroviny, vyšší ceny energií i obalů. To vše má vliv na zdražování volně prodejných léků. Zatímco u některých přípravků se ceny v průběhu tohoto roku vyšplhaly o jednotky procent, jiné podražily o desítky korun. Nejvíce to pacienti pociťují u léků na bolest, horečku nebo u očních kapek, jak jsme informovali už v článku zde.

Zdražování se dotýká zejména seniorů, pociťují ho ale i maminky, které jsou za léčbu svých nemocných dětí ochotné utratit nemalé částky. Třeba paní Veronika TN.cz řekla, že za tříletého syna nechá v lékárně klidně i 500 až 600 korun, aby své dítě zbavila nemoci. Když je potřeba, kupuje čípky proti horečce, mořskou vodu, normální kapky do nosu, sirup na vykašlávání nebo rybí tuk. A podobně vysoké částky platí za obdobné přípravky i její kamarádka.

To další maminka Ivana platí ještě víc. Dopočítala k necelé tisícikoruně za léčbu planých neštovic a obdobná částka jí vyšla i u nákupu v případě klasické virózy, kde její košík zahrnoval sirup na vykašlávání (100 až 200 korun), kapky nebo sirup proti kašli na večer (až 200 korun), sprej proti rýmě (klasický 200  250 korun, Nasivin pro děti 100  150 korun) a pastilky na bolest v krku (až 200 korun).

"Jasně, nemusíte kupovat všechno, ale z osobních zkušeností a okolí bych řekla, že toho spíš koupíte mnohem více," okomentovala svůj seznam s tím, že obzvlášť matky samoživitelky musejí mít problémy vynaložit za děti tolik peněz. 

Související obsah

Nemoc nepodceňujte, pozor ale na časté omyly

Pojišťovny upozorňují, že nejlevněji vždy vychází prevence, a proto by na ni lidé měli myslet. Pokud už ale na vás nebo vaše děti útočí bacily, nepodceňte léčbu. "Důležité je, aby léčba byla včasná a efektivní, protože nemoc je pak zvládnuta rychleji a bez komplikací, takže se nemocný nebo ošetřovatel může vrátit dříve do práce a ke svému výdělku, jehož ztráta může být mnohem bolestnější než platba za léky. Cena léku by neměla být nejdůležitějším kritériem," upozornila mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaela Bažantová. Zdůraznila však, že ani kupování nadbytečného množství přípravků není řešením. 

"O výběru vhodných léků je dobré se poradit s lékárníkem," doporučila Bažantová s tím, že třeba i léky a přípravky na plané neštovice lze pak pořídit za výrazně nižší cenu, než kolik maminky platí. "Záleží na projevech onemocnění a jeho rozsahu," upozornila a každou léčbu doporučila také doplnit režimovými opatřeními, tedy odpočinkem, vypuštěním fyzických aktivit nebo třeba úpravou stravování. "Také je důležité věnovat pozornost rekonvalescenci a uzpůsobit aktivity po nemoci," sdělila pro TN.cz.

Léky na recept

Ceny léků na předpis jsou regulované státem, těch se tak žádné zdražování netýká. "U nich je regulována cena, přirážka i úhrada ze zdravotního pojištění, vliv inflace ani rostoucích nákladů není v této regulaci nijak zohledněn," vysvětlila Bažantová.

Zvýšené výrobní náklady však mohou u léků na recept vést k jejich nedostupnosti. Česká lékárnická komora však zatím nic takového naštěstí nepozoruje.

"Dostupnost léčiv je pro nás prioritou, ale stávající zákon už na různé situace pamatuje. I na to, že pokud distributor nebo výrobce není schopný dodržet cenu léčiv, potom by se měl obrátit jak na zdravotní pojišťovnu, tak na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který může ve zvláštních případech tu cenu navýšit," sdělil už dříve mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Případné zdražení léků by pak podle ministerstva měly doplatit pojišťovny.

Podívejte se na reportáž ke zdražování volně dostupných léků (05/22):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz