Zahraničí

Jadran zasáhlo zemětřesení. Všechno kolem se klepalo, popsali lidé

Jadran zasáhlo zemětřesení. Všechno kolem se klepalo, popsali lidé
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Zemětřesení o síle 4,9 stupně Richterovy škály pocítili obyvatelé několik minut po osmé hodině ranní. Epicentrum lokalizovali seismologové v Bosně a Hercegovině, nedaleko města Široki Brijeg ležícího u hranic s Chorvatskem. Silné otřesy byly cítit až v Dalmácii, oblíbené destinaci českých turistů.

Obyvatele Chorvatska a Bosny a Hercegoviny ve čtvrtek ráno vyděsily silné otřesy a hluboké dunění. Přesně v 8:07 ráno zaznamenala Seismologická služba Chorvatské republiky zemětřesení, jehož epicentrum bylo zhruba 10 kilometrů od města Široki Brijeg, informoval dnevnik.hr.

Intenzita zemětřesení podle Richterovy škály dosáhla 4,9 stupně a v epicentru seismologové odhadli podle stupnice EMS VI. – VII. stupeň, což signalizuje mírně ničivou až ničivou sílu otřesů.

Související obsah

"Vyskočil jsem z postele přímo pod stůl, slyšel jsem totiž zemětřesení," napsal své svědectví jeden z přítomných lidí na webu EMSC. "Dnes ráno v 8:07 jsem cítil extrémně nepříjemné chvění," svěřil se další ze zasažených.

Lidé se podle vzdálenosti od epicentra shodovali na době otřesů. Zemětřesení podle nich trvalo zhruba 15 sekund. Ti, kteří byli od epicentra dále, zaznamenali chvění po dobu 10 sekund. "Probudilo mě a všechno se třáslo asi 10 sekund," vyděsil se jeden z obyvatel.

Zemětřesení bylo cítit až v chorvatské Dalmácii, oblíbené destinaci, v níž mnoho českých rodin tráví své prázdniny. Zatím nejsou známy žádné zprávy o obětech a škodách.

Podívejte se na video, jak se Chorvatsko potýká s náporem turistů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz