Domácí

Solidarita s Ukrajinci mezi Čechy upadá. Pomáhat už chtějí míň, zjistil průzkum

Solidarita s Ukrajinci mezi Čechy upadá. Pomáhat už chtějí míň, zjistil průzkum
Uprchlické centrum Vysočany | Zdroj: TN LIVE

Většina Čechů si stále myslí, že je pomoc uprchlíkům užitečná. Vlna solidarity, která se zvedla po začátku války, však pomalu upadá. Zmenšuje se ochota pomáhat i strach z konfliktu, zjistila v průzkumu agentura STEM/MARK.

"Člověk časem otupí, ukazuje se i na výsledcích výzkumu," napsal STEM/MARK ve čtvrtek v tiskové zprávě. S délkou konfliktu se totiž začíná projevovat zmírnění strachu i menší chuť pomáhat. Lidí, kteří pomoc podporují a považují za užitečnou, je ale stále většina. 

Češi preferují materiální pomoc. Tu považuje za nejúčinnější 42 procent respondentů. Ještě v březnu jich ale bylo 54 procent. Od začátku války se navíc zdvojnásobil počet lidí s názorem, že pomáhat není třeba. Ještě v dubnu jich bylo devět procent, v červnu už 18. 

"Čistě finanční podporu hodnotí jako nejužitečnější způsob pomoci vysokoškolsky vzdělaní lidé (58 %), u kterých se předpokládá vyšší příjem, takže vzhledem k současné ekonomické situaci pravděpodobně nejsou tak zasaženi jako nízkopříjmové obyvatelstvo. Tito lidé se zároveň nechají méně ovlivnit kampaněmi a dezinformacemi, které se ve spojení s ukrajinskou válkou a proti pomoci ukrajinským občanům začaly objevovat," uvedl k výsledkům průzkumu Jan Tuček, ředitel STEM/MARK.

Související obsah

"Dobrou zprávou je, že nám snad roste občansky zodpovědná generace, i když určitou mírou se na jejich názorech určitě podílí mladistvý entusiasmus," sdělila Gabriela Mlatečková ze STEM/MARK. Z mladých lidí od 15 do 30 let osobní pomoc občanů podporuje více než polovina lidí. Naopak u lidí starších 60 let je to jen přibližně třetina.

Kvůli zhoršující ekonomické situaci klesá i podpora pomoci od státu. "Nejkřiklavější to je na výsledcích, zda nabídnout Ukrajině čistě finanční pomoc. Narůstá skupina lidí, kteří by byli raději, aby stát peníze ušetřil, a proto byl v této otázce od výsledků dotazování v březnu 2022 zaznamenán největší propad ze všech ukazatelů," upozornila agentura. Zhruba čtvrtina obyvatel tuto formu pomoci stále podporuje. Přes polovinu respondentů si myslí, že by stát měl pomáhat humanitárně. Celkem 18 procent dotázaných si myslí, že by se Česko nemělo angažovat vůbec. Pomoc ze strany státu více podporují vysokoškolsky vzdělaní lidé, mladší generace a muži.

Související obsah

Snižuje se i otevřenost lidí k přijímání uprchlíků. Ještě v březnu o přijetí uprchlíka do rodiny uvažovala čtvrtina Čechů, nyní už si je polovina jistá, že by to neudělala. Přes polovinu Čechů je ale stále pro přijímání uprchlíků do svých regionů a obcí. "Tyto výsledky mohla ovlivnit nejen již zmíněná ekonomická situace a ne příliš příznivé další ekonomické vyhlídky, ale i skutečnost, že v období mezi realizovanými výzkumy probíhala například přijímací řízení do škol a školek a lidé se obávali, že jim ukrajinské děti takzvaně zaberou místo," vysvětlil Tuček.

Češi zároveň stále více chtějí, aby pomoc Ukrajincům šla ze společných peněz Evropské unie (EU). "Roste požadavek, aby vojenský materiál, který jednotlivé země na Ukrajinu vyslaly, proplatila EU, jakoby to nebyly i naše prostředky. Tento názor nyní zastává již třetina obyvatel, zatímco v březnu proplacení vyžadovala pouze pětina občanů Česka," upozornila agentura.

Na druhou stranu klesá počet Čechů, kteří by Ukrajinu přijali do EU či NATO. Ani do jedné by už neměla patřit podle třetiny respondentů. Nejstabilnější je obava, že Rusko napadne jiné státy. Většina si myslí, že se to může stát a názor na Rusko se nemění.

Uprchlíci do Česka stále přijíždějí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz