Počasí

Na Česko udeřily další silné bouřky s obřími kroupami. Měly přes 7 centimetrů

Česko prochází bouřlivým týdnem. Ani pátek se neobešel bez výstrah Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jihočeském kraji kvůli dešti vzniklo během pátečního odpoledne na dálnici D3 jezero. Meteorologové zaznamenali několik supercel, na Semilsku padaly kroupy o průměru až přes 7 centimetrů. Na Královéhradecku se bez proudu ocitlo přes 15 tisíc domácností.

Silné bouřky a krupobití v pátek opět potrápily Česko. Na Semilsku byly zaznamenány opravdu obří kroupy. Některé z nich byly větší než sedm centimetrů (viz fotografie níže). Ty největší pak podle ČHMÚ měřily téměř 10 centimetrů. "Připomínáme, že takto velké kroupy jsou u nás relativně velkou vzácností a v drtivé většině případů se jedná o velmi lokální záležitost," zdůraznil ústav.

Česko zasáhly obrovské kroupy Zdroj: Se svolením Pavla Stuchlíka

Ve večerních hodinách bouřky nejsilněji udeřily na jižní Moravě a ve Slezsku. Ve 20 hodin velmi silná bouřka putovala přes Mikulovsko a Břeclavsko, podle ČHMÚ vykazovala supercelární znaky. "V jejím rámci se vyskytují nárazy větru až přes 80 km/h, kroupy přes 3 cm a intenzivní srážky," uvedl ústav. Po deváté hodině silná supercela řádila ve Zlínském kraji.

"Silná supercelární bouře se aktuálně nachází v blízkosti Uherského Hradiště, v následujících minutách postoupí na Zlínsko," napsali meteorologové ve čtvrt na deset. Před jedenáctou informovali, že bouře postupuje k severovýchodu a přes Beskydy. "Lze očekávat její pozvolné slábnutí," konstatoval ČHMÚ.

Související obsah

​Déšť v pátek potrápil také Jihočeský kraj. Voda tam ráno vytvořila na dálnici jezero. "Řidiči pozor na dálnici D3 mezi 91 a 92 kilometrem ve směru Praha - České Budějovice u obce Myslkovice, kde se vytvořilo jezero přes všechny jízdní pruhy," varovala dopoledne policie na twitteru. "Řiďte se dopravním značením," doporučila.

V odpoledních hodinách připravily bouřky téměř 20 tisíc domácností o elektřinu. V Libereckém kraji se ocitlo bez proudu okolo čtyř tisíc domácností, v Královéhradeckém kraji se to týkalo 15 tisíc odběrných míst.

Spoustu práce mají i hasiči. V Moravskoslezském kraji bouřky nejvíc zasáhly Český Těšín, informoval před pátou hodinou odpolední mluvčí hasičů Jakub Kozák. Královéhradečtí hasiči během necelých čtyř hodin vyjížděli k 70 událostem. Většinou se jednalo o popadané stromy. Podobné informace hlásí i liberečtí hasiči.

Výstraha před bouřkami

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí už pouze na Moravě. Nejdelší platnost má ve Zlínském kraji Zlínském kraji a částech Jihomoravského, Moravskoslezského a Olomouckého kraje, kde velmi silné bouřky hrozí až do jedné hodiny ranní.

Výstraha před bouřkami Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před požáry

Do půlnoci z pátku na sobotu platí na Moravě také výstraha před požáry. Nebezpečí hrozí částem Jihomoravského a Olomouckého kraje a v celém Zlínském kraji.

Výstraha před požáry Zdroj: ČHMÚ

Silný vítr porazil strom. Spadl těsně vedle rodinného domu:

 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz