Česká Evropa

Fiala k zahájení českého předsednictví EU: Energie za přijatelné ceny jsou zásadní

Česko v pátek začalo předsedat Evropské unii. Vedení sedmadvacítky vláda slavnostně zahájila spolu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou v poledne v Litomyšli. Premiér Petr Fiala (ODS) uznal, že před Českem leží nelehký úkol, je podle něj ale zásadní, aby lidé měli dostupné energie za přijatelné ceny.

Odstartoval český předsednický půlrok, během nějž premiér Petr Fiala stane v čele Rady Evropské unie. Praha vedení sedmadvacítky přebírá po Francii a slavnostně ho zahájila v Litomyšli, kam v poledne dorazili členové Evropské komise v čele s její šéfkou Ursulou von der Leyenovou. 

Odpoledne proběhla bilaterální jednání mezi ministry a eurokomisaři i Fialou a von der Leyenovou. Premiér a předsedkyně Komise poté vystoupili na společné tiskové konferenci, kde Fiala zopakoval, že zásadním úkolem českého předsednictví je energetická bezpečnost, soběstačnost a dostupnost energie za přijatelné ceny pro občany. "Je to jeden z velkých úkolů, kteří před námi v příštích měsících stojí," zdůraznil.

Související obsah

​"Nemůžeme opomenout ani Ukrajinu, protože ukončení války a obnova Ukrajiny je klíčem k řešení problémů, které členské státy EU trápí (migrace, inflace a růst cen atd.). Leží před námi nelehký úkol," dodal předseda vlády.

"Dostala jsem několik otázek od kolegů, kde je Litomyšl, kam to vlastně letíme. Očekávají ale, že Češi budou na vysoké manažerské, komunikační úrovni. Těší se na spolupráci na té agendě. Je velké očekávání, že se Češi hned pustí do práce a budou to posunovat tím správným směrem," řekla ve čtvrtek ráno česká eurokomisařka Věra Jourová.

Podívejte se na rozhovor s Věrou Jourovou:

Fialův kabinet si zvolil pětici priorit, jimž se bude během předsednictví věnovat. Kromě již zmíněné energetické bezpečnosti a pomoci Ukrajině je stěžejní otázkou také posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

V Praze by měl v následujících měsících proběhnout i neformální summit, který se bude věnovat možnostem rozšíření spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy. Fialu o to už před časem požádali unijní lídři.

Podívejte se na sestřih důležitých momentů ze zahájení předsednictví Rady EU:

Zde můžete zhlédnout tiskovou konferenci Petra Fialy a Ursuly von der Leyenové:

Podívejte se na rozhovor s Petrem Fialou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz