Zahraničí

Prázdné pláže na vrcholu sezóny? Na Mallorce hrozí zákaz koupání v moři

Prázdné pláže na vrcholu sezóny? Na Mallorce hrozí zákaz koupání v moři
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Na Mallorce se bouří plavčíci. Jejich svaz požaduje lepší pracovní podmínky s tím, že pokud se do 16. července nepodaří dosáhnout dohody, začnou stávkovat. Veřejné pláže by tak musely být z bezpečnostních důvodů uzavřeny.

Každoročně na Mallorcu vyrazí tisíce českých turistů. Největší z Baleárských ostrovů láká především na nádherné pláže, které se dočasně brzy ocitnou bez plavčíků. Pokud jejich svaz nedosáhne svých požadavků, budou 16. července, tedy uprostřed hlavní sezóny, stávkovat.

Ten den by musely být pláže pro veřejnost z bezpečnostních důvodů uzavřeny, informoval deník Diario de Mallorca s odkazem na čtvrteční vyjádření mluvčího svazu Christana Melogna. Týká se to především hlavního města Palma de Mallorca, kde se stávka očekává.

Mezi požadavky svazu plavčíků patří například proplácení přesčasů, zlepšení stavu strážních věží a také jejich údržba. Chce také, aby se na plavčíky vztahovaly předpisy o pracovních rizicích nebo aby jejich každoroční služba začínala o Velikonocích a končila 31. října.

Související obsah

​Na špatné podmínky plavčíci na Mallorce upozorňují už tři týdny protestními akcemi na plážích. Do písku například umisťují kříže, vedle kterých pokládají pytle na mrtvoly a na věže připevňují transparenty. Na stávku ale zatím nedošlo, protože kvůli nedostatku personálu a zákonu, který nařizuje jejich minimální počet na plážích, nemůže žádný plavčík svou práci přerušit. 

Tomu se chtějí právě 16. července vzepřít. A protože zákon stanovuje, kolik plavčíků musí hlídkovat na městských plážích, při stávce by musely být uzavřeny. Ten den by se tak v moři na veřejných plážích, včetně slavné Playa de Palma, nikdo nevykoupal.

Ve Velké Británii před několika dny stávkovali železničáři a zaměstnanci aerolinky British Airways, což způsobilo značné dopravní komplikace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz