Domácí

Spor o dílo Muchy. Jeden z dědiců nejspíš není skutečným příbuzným

Odstartovala další válka o miliardová práva na používání jména nejslavnějšího českého malíře Alfonse Muchy. Mezi umělcovými vnuky padají žaloby a na svět se dostávají informace, které zpochybňují příbuzenský vztah mezi malířem a jeho údajným potomkem a jediným správcem sbírky Muchových originálních děl Johnem Omondem Muchou.

John Omond Mucha, dědic Alfonse Muchy nemusí být jeho pokrevním příbuzným. Na stránkách "Dědic s falešnou krví" se objevily dokumenty, které to zpochybňují.

"John Omond není můj pravý syn, ale syn režiséra Vladimíra Čecha. Nepřeji si, aby dědil jakékoli obrazy, peníze či autorská práva," uvedl syn slavného malíře Jiří Mucha ve svém prohlášení. Další dokument poukazuje na to, že se v roce 1970 vnuk Alfonse Muchy zřekl svého příjmení a přejal jméno po matce: Omond.

Vnučku Alfonse Muchy, Jarmilu Mucha Plockovou zveřejnění citlivých údajů o rodině zaskočilo. "Objevily se tam dokonce i dokumenty, o kterých já nemám ani ponětí," říká Jarmila Mucha Plocková.

Související obsah

Jedním z dokumentů je například dopis mecenášky umění Medy Mládkové tehdejšímu ministru kultury Dostálovi. "Ona je pravá dcera, zatímco syn, který si říká Mucha III. je synem pouze jeho ženy," stojí v dopise Medy Mládkové.

Válka o dědictví skončila v roce 2007 společnou dohodou obou Muchových vnoučat. Aby se dílo netříštilo, Jarmila souhlasila, že zůstane v péči bratra. "Podepsali jsme spolu dohody, že oba dva můžeme používat značku Mucha, kterou můžeme komukoliv předat ve formě licence, pokud ten autor ji využívá s úctou a dál rozvíjí odkaz Alfonse Muchy," vysvětluje Jarmila Mucha Plocková.

A to Muchova vnučka udělala. Licenci na výstavu, kde ožívají Muchova díla pomocí umělé inteligence a vizuálních efektů, prodala Nadačnímu fondu Richarda Fuxy. Premiéru měla mít v Japonsku. Ta byla napadená od Johna Muchy.

Japonsko od výstavy proto couvlo a ta měla nakonec svoji premiéru v pondělí v Praze. České soudy návrhu na její zrušení nevyhověly. Kontaktovat Johna Omonda se televizi Nova nepodařilo, stejně jako kolegům z Mladé fronty Dnes. Dá se předpokládat, že spor o značku Mucha tím pravděpodobně nekončí.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz