Zahraničí

Pekelný začátek léta v Chorvatsku: Kolony, zavřené silnice a úmorné vedro

Chorvatsko zažívá první prázdninový víkend obrovský nápor. Na hlavních tazích k moři se tvoří kolony. Část Jadranské magistrály je kvůli silnému větru uzavřena pro dvoupatrové autobusy, auta s přívěsy a motorkáře. V zemi navíc mají udeřit velká vedra, před kterými varují meteorologové.

V sobotu silnice zaplnily tisíce aut a na hlavních tazích, převážně směrem na jih, se celý den tvořily kolony, ve kterých lidé čekali i hodiny. K moři do Chorvatska nebo Itálie zamířili po českých silnicích navíc i Poláci a Němci.

Několikakilometrové kolony a hodiny čekání byly především na hlavních tazích v Chorvatsku. Nejhorší byla situace u Záhřebu a u přímořských letovisek. Už před začátkem prázdnin upozorňovali místní, že turistická sezona bude velmi silná, s obavami proto všichni vyhlíželi první červencový víkend, kdy se tradičně dává do pohybu masa rekreace chtivých Evropanů. 

Dopravu komplikovaly také nehody. Po půl jedné hlásil chorvatský autoklub (HAK) nehodu u obce Donja Zdenčina na cestě ze Záhřebu na Karlovac. Větší problémy byly ale na nejvytíženější chorvatské dálnici v opačném směru, kde se vytvořily tři mnohakilometrové kolony. 

"Kvůli silnému větru je zavřená silnice D8 (Jadranská magistrála) v úseku Bakar – Senj a D99 u Križišće pro dvoupatrové autobusy, auta s přívěsy a motocykly," uvádí na svém webu HAK.

Související obsah

​Pokud jde o čekání na hraničních přechodech, nejhorší situace byla odpoledne na hraničním přechodu Kaštel (Dragonja). Při cestách do Chorvatska odhadoval autoklub zdržení na 90 minut, při cestách z Chorvatska pak na dvě hodiny. S hodinovým zdržením bylo potřeba počítat také na hraničním přechodu Mursko Središće (Petišovci), a to v obou směrech.

Varování před vedry

Peklo čeká na cestě hlavně ty, kteří nemají v autě klimatizaci. Chorvatští meteorologové vydali na sobotu hned několik výstrah. Varují před velkými vedry a také před silným větrem. Přísnější oranžové výstrahy před vysokými teplotami platí pro oblast Rijeky, Splitu a Dubrovníku.

Teploty by tam měly překročit hranici 34 °C. "Připravte se na zdravotní rizika, která z toho plynou pro ohrožené lidi, zvlášť seniory a malé děti," píší meteorologové. Podle předpovědi by na Dalmácii měli dnes naměřit až 36 °C. Na pobřeží Velebitského průlivu očekávají meteorologové velmi silný vítr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz