Zajímavosti

MAPA: Příjemné počasí vybízí k cestě do lesa! Můžete narazit i na hřiby

MAPA: Příjemné počasí vybízí k cestě do lesa! Můžete narazit i na hřiby
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Deště a bouřky, které v posledních dnech sužovaly Českou republiku, mohou udělat radost houbařům. Podle nové mapy pravděpodobnosti růstu hub od Českého hydrometeorologického ústavu na ně můžete narazit ve velké části Česka.

Milovníkům slunné oblohy poslední dny moc radosti nedělaly. Vytrvalý déšť, který v minulých dnech Česko zasáhl, by ale teď mohl udělat radost houbařům. S prázdnou byste totiž nemuseli odejít z lesa v pásmu táhnoucím se republikou od jihu Čech až po Mladou Boleslav. I v dalších částech republiky můžete mít štěstí.

Podle mapy pravděpodobnosti růstu hub, kterou zpracoval Český hydrometeorologický ústav, by se vám mohlo poštěstit i v okrese Ústí nad Orlicí, na hranicích s Německem v okrese Most. Dále pak ve většině jihlavského okresu nebo například v okolí Rakovníku.

Související obsah

Mykolog Libor Hejl by byl však opatrnější. Houby podle něj rostou jen na několika místech. Největší boom očekává do deseti dnů, kdy by se mohl projevit efekt posledních srážek. I tak z lesů prý neodejdete s prázdnou.

"Rostou lišky bledé u nás v dubinách a bučinách. Na Šumavě už rostou lišky obecné," řekl Hejl. Ten dále předpovídá růst hřibovitých hub a holubinek. "Kamarád mi posílal, že už našel hřiby dubové a hřiby přívěskaté," pokračoval mykolog. Na odchod s plným košíkem hub to údajně nejspíš nebude.

Pravděpodobnost růstu hub k 2. červenci Zdroj: ČHMÚ

​Podívejte se, jak sbírají profesionálové ty nejdražší houby:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz