Zajímavosti

Ekonom prozradil, kam může vystoupat cena benzínu a nafty! Protočí se vám panenky

Ekonom prozradil, kam může vystoupat cena benzínu a nafty! Protočí se vám panenky
Čerpací stanice Zdroj: TV Nova

Ceny pohonných hmot se mohou v České republice výrazně přiblížit trojmístnému číslu, vyplývá to z varování americké banky JPMorgan. Světová cena ropy by se mohla v důsledku dalších sankcí proti Rusku vyšplhat přes 9 000 korun za barel. Nyní se prodává za více než dva a půl tisíce korun za barel.

Největší americká banka varuje před astronomickým zvýšením cen ropy. Ty by mohly vyletět vzhůru po zavedení dalších sankcí proti Rusku, které na konci února spustilo invazi na Ukrajinu. Podle nejčernějších prognóz by mohla být cena na trhu 380 dolarů (více než devět tisíc korun) za jeden barel (jeden barel obsahuje 159 litrů ropy, pozn. red.), uvedl deník Bloomberg.

Nyní se však cena ropy pohybuje okolo 112 dolarů (přes 2,5 tisíce korun) za barel. Aktuální situace v České republice není k vývoji cen pohonných hmot zrovna příznivá.

Související obsah

Podle ekonoma Lukáše Kovandy by zdražení ropy mohlo mít za následek, že by řidiči v České republice platili nepředstavitelné částky na čerpacích stanicích. "Pokud by se barel ropy Brent prodával za cenu kolem zmíněné úrovně 380 dolarů, benzín a nafta v Česku by stály takřka 90 korun za litr, přesněji přibližně 88 korun za litr."

Ekonomův vzorec počítá s tím, že by spotřební daň, DPH i marže rafinérií a čerpacích stanic zůstaly na stejné úrovní jako teď. Při oslabení koruny bychom si však mohli za benzín a naftu připlatit ještě více.

"Země skupiny G7 nyní dávají dohromady nové, poměrně komplikované sankce na ruskou ropu. Její cenu chtějí zastropovat na určité úrovni, přičemž tankery, které by vyvážely ruskou ropu do světa za cenu vyšší, než je strop, by nemohly získat pojištění. Pojištění tankerů mají v drtivé většině v rukou západní instituce sídlící v Británii či v EU," popisuje mechanismus Kovanda.

Ten připomíná, že Rusko má z ropy letos značné příjmy a to právě kvůli válce, kterou rozpoutalo. "Pokud by v rámci odvety za zastropování vývozních cen snížilo svoji denní produkci ropy o pět milionů barelů, což je jeden ze scénářů, který analytici JP Morgan propočítali, díky růstu cen ropy by to jeho rozpočet stále nijak výrazně negativně nepocítil. Zato Západ by čelil astronomickému růstu cen ropných produktů, včetně právě pohonných hmot," dodal.

Snížení spotřební daně na pohonné hmoty už není téměř znát:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz