Domácí

Zvažoval jsem, že Balaše nejmenuji, řekl Zeman. Promluvil i o svém zdraví

Zvažoval jsem, že Balaše nejmenuji, řekl Zeman. Promluvil i o svém zdraví
Prezident Miloš Zeman Zdroj: TN LIVE

Prezident Miloš Zeman v nedělním pořadu Partie na CNN Prima News prozradil, že zvažoval, že odmítne nominaci Vladimíra Balaše na post ministra školství. Nechtěl ale komplikovat situaci premiérovi Petru Fialovi v době, kdy se Česko ujímá předsednictví v Radě EU. Prozradil i nové informace o svém zdraví.

Zeman v Partii zopakoval, jaké výhrady má vůči Balašovi. Zmínil případ z plzeňských práv, která Balaš jako děkan vedl. Podle Zemana snížil laťku pro přijetí, aby se na školu dostal jeho přítel Jan Ruml. Vyčítá mu také, že je sice odborníkem na vysoké školy, nerozumí ale těm základním a středním. Zeman řekl, že si nic nedělá z kritiky, se kterou na sociálních sítích přispěchal ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

"Ať se pan Rakušan naštvává, jak chce, dosadil ministra školství s těmito dvěma velmi černými puntíky, a mně by měl naopak poděkovat, že jsem ho nakonec se skřípěním zubů přece jen jmenoval," uvedl prezident. Nechtěl prý komplikovat situaci premiérovi na začátku českého předsednictví Radě EU.

Související obsah

O Rakušanovi řekl, že jako ministr vnitra dobře zvládl migrační krizi, ale není dobrým předsedou politického hnutí, protože to řešilo už řadu skandálů. Zároveň je však Rakušan podle Zemana jedinou výraznou osobností v hnutí STAN.

Zemanův zdravotní stav

Prezident se vyjádřil také ke svému zdravotnímu stavu. "Kdybych si rozhalil košili a stáhnul nátělník, tak na mém bříšku najdete tzv. žaludeční sondu. Touto sondou dostávám do těla umělou výživu," připomněl v pořadu Partie na CNN Prima News.

Díky té se jeho zdravotní stav zlepšil. "Začalo mi chutnat a přestal jsem kouřit," řekla hlava státu pro CNN Prima News. Lékaři mu však zakázali alkohol a létání, proto byl na summitu NATO v Madridu zastoupen premiérem Petrem Fialou (ODS). I přes návrat cukrovky začíná Zeman znovu chodit, a to na chodbě v Lánech s holí v ruce a za občasné pomoci bodyguarda.

Související obsah

Přišel také s tím, jak dopadlo jeho poslední vyšetření: "Profesor Zavoral teď po odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné, protože mám o něco vyšší hladinu cukru v krvi, na což se ale neumírá. Dokonce mi ani nepředepsali inzulin," dodal prezident.

Podpora Ukrajině

Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) by se mohla Česká republika zapojit do výcviku ukrajinských vojáků. "Kdyby nebylo války, tak bych s tím nesouhlasil," prohlásil Zeman. Dodal pak, že stejný názor by měl i na dodávání zbraní. 

Válka ho však změnila. Je prý pro dodávání zbraní vojákům na Ukrajině. Souhlasí i s výcvikem ukrajinských vojáků v České republice.

Související obsah

Kritika vlády

Chovat se k vládě kriticky je podle prezidenta správně. Nelíbí se mu, že se Fialův kabinet chytil do pravicové ideologie a skoro nic nedělá. Například tedy kromě snížení spotřební daně na pohonné hmoty, které se však překompenzovalo růstem cen. Kritizovat ji však zatím nechce. 

Miloš Zeman promluvil i o předčasných volbách. Ty se podle něj konat nebudou, jelikož pochybuje, že by je vláda sama iniciovala. Opozice je zas na jejich vyvolání početně slabá. "Předčasné volby by v této situaci nic nevyřešily," přidal. 

V parlamentu by po nich mohly zůstat jen silné strany. Podle prezidenta by se tak v ohrožení objevily TOP 09, KDU-ČSL a částečně i STAN s Piráty. 

Související obsah

Green Deal

Zelená dohoda pro Evropu Zemanovi připomíná náboženství lidí, kteří nezvažují jeho rizika. Tím by byla energetická chudoba, do které by se mohla Evropa dostat. 

Evropská unie je Zemanovi sympatická, ale neplánuje schvalovat vše, co dělá. "Green Deal je utopie, něco jako komunismus. 

Prezident jmenoval Vladimíra Balaše ministrem školství. Měl však dvě výhrady:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz