Zahraničí

Město zaplavili gigantičtí šneci. Jsou velcí jak krysy a přenáší vážnou nemoc

Město zaplavili gigantičtí šneci. Jsou velcí jak krysy a přenáší vážnou nemoc
Oblovka žravá | Zdroj: Profimedia

Skoro tři tisíce gigantických afrických šneků vysbírali za měsíc v okolí floridského města New Port Richey. Kvůli invazi tohoto druhu je město v karanténě. Ta má trvat dva roky. Kromě toho, že spořádají, na co přijdou, a v jejich jídelníčku kromě rostlin je i omítka, protože z ní získávají vápník, přenáší šneci nebezpečnou nemoc.

Ve městě New Port Richey na Floridě se přemnožili obrovští šneci, kteří mohou dorůst délky až 20 centimetrů. Jak uvedl web npr.org, jednat by se mělo o oblovku žravou. Podle amerického ministerstva zemědělství se jedná o velice invazivní druh a významného škůdce. Problém je navíc v tom, že tito afričtí hlemýždi mohou přenášet plicního parazita, který způsobuje zánět mozkových blan.

Úřady se proto rozhodly vytvořit na dva roky karanténní oblast, ze které je zakázáno vynášet nejen oblovky, ale také rostliny a půdu. Zároveň se doporučuje na tvory nesahat, kvůli riziku nákazy meningitidou. Pokud někdo tohoto šneka uvidí, měl by zavolat na horkou linku floridského ministerstva zemědělství.

Tento týden regionální pobočka stanice FOX News informovala, že od začátku boje s tímto invazivním druhem v okrese Pasco posbírali pracovníci floridského ministerstva zemědělství téměř tři tisícovky těchto šneků. 

"Můžou kompletně zlikvidovat úrodu, ať už jde o rajčata, nebo papriky," upozornil Jason Stanley z ministerstva zemědělství. Vzhledem k tomu, že tito šneci jsou oblíbení na trzích s domácími zvířaty, nabízí Stanley i hypotézu, jak se do přírody ve floridském městě dostali.

Související obsah

"Někdo je zřejmě choval v akváriu a už ho unavovalo, jak pořád kladou vajíčka a rozmnožují se, tak je vyhodil a najednou se nám tu nekontrolovatelně množí," dodal.

Tito afričtí hlemýždi dokáží ročně naklást až 1 200 vajíček. Živí se více než 500 druhy rostlin a nepohrdnou ani štukem z omítky domů, ze kterých čerpají vápník. Podle webu Daily Mail se tito hlemýždi na Floridě objevili poprvé v 60. letech a trvalo deset let, než se podařilo je vymýtit.

Šneci. Výborní jsou nejen na talíři, ale údajně také na pleť:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz