Zajímavosti

Legendární Tom Cruise slaví 60. Kterou jeho roli máte nejraději? ANKETA

Legenda Hollywoodu Tom Cruise slaví v neděli šedesátiny. Dárek si k nim nadělil předčasně už před pár týdny. Snímek Top Gun: Maverick je jeho nejúspěšnějším filmem a aktuálně také filmem, který v letošním roce vydělal nejvíce peněz. Oblíbený herec vyrazil v Londýně v pátek na koncert zpěvačky Adele. V zákulisí na něj čekal dokonce dort.

Personál zajišťující catering na koncertě Adele v londýnském Hyde Parku si pro Cruise připravil jahodový piškotový dort a zazpíval mu "Hodně štěstí, zdraví". Hvězda Top Gunu pak sfoukla svíčku.

"Neustále všem děkoval, objal svoji oblíbenou číšnici, když mu přála k narozeninám. Pak měl proslov, ve kterém řekl, jak je krásné, že se po covidu už opět můžeme takto scházet. A řekl, že Adele byla skvělá," řekl britskému webu The Sun jeden z účastníků Cruisovy malé oslavy ve VIP stanu.

Cruise si pořádně užil i koncert své oblíbené zpěvačky. "Vypadal, že se velmi dobře baví. Pořádně do toho šel, tancoval, vypadalo to, že zná texty a zpívá si," dodal svědek.

V mládí chtěl být knězem

Tom Cruise Mapother IV. se narodil 3. července 1962 do rodiny Thomase Mapothera III. a Mary Lee Mapotherové jako třetí dítě ze čtyř, ale jako jediný syn. Jeho otec byl inženýr ve firmě General Electrics, matka učitelka. Rodina se v jeho dětství hodně stěhovala. Když mu bylo patnáct, tak se rodiče rozvedli.

Cruise chvíli navštěvoval františkánský seminář a chtěl se stát katolickým knězem. Prozradil také, že od dětství trpí dyslexií. Na otce příliš hezké vzpomínky nemá, prý jej týral a podle Cruise byl tyran a zbabělec. Původně se věnoval sportu, v 80. letech hrál ale v divadelním představení a herectví mu učarovalo.

Jeho prvním snímkem byl film Nekonečná láska, kde v roce 1981 dostal malý štěk. Brzy získal svoji první hlavní roli a to ve filmu Panictví po americku z roku 1983. Ve stejném roce měly premiéru také další teenagerovská komedie Riskantní podnik a film Ridleyho Scotta Legenda.

Související obsah

Hvězdu z něj udělal Top Gun

Hvězdou první kategorie se ale Tom Cruise stal o tři roky později v roce 1986 a to díky druhému z bratří Scottů Tonymu, který jej obsadil do role stíhacího pilota Petea "Mavericka" Mitchella v akčním snímku Top Gun.

Cruise pak zářil v jednom hitu za druhým – v roce 1988 to byly snímky Mladé pušky a Rain Man, o rok později protiválečný film Olivera Stonea Narozen 4. července. Z další spolupráce s Tonym Scottem vznikly v roce 1990 Bouřlivé dny, kde hraje Cruise automobilového závodníka.

V roce 1992 měly premiéru filmy Navždy a daleko a Pár správných chlapů. V dalším roce natočil Cruise thriller Firma. Hned o rok později následuje Interview s upírem a v roce 1996 komedie Jerry Maguire. Premiéru měl ale také snímek, který Cruiseovi přinesl do života jeho snad nejslavnější roli, agenta Ethana Hunta – Mission: Impossible. Pokračování natočil Cruise o čtyři roky později, za dalších šest let udělal z "MI" trilogii, v roce 2011 přidal čtvrtý díl, pak následoval se čtyřletou pauzou pátý. V roce 2018 měl premiéru zatím poslední, ale na dvou dalších Cruise pracuje.

​Mission: Impossible byl také první snímek, kde si zkusil roli producenta, což si ale zopakoval v řadě svých dalších snímků, ať už to jsou další díly série o agentu Huntovi, či například Vanilkové nebe, Poslední samuraj a v neposlední řadě pak také letos vydané pokračování Top Gunu.

Mezi další Cruisovy role patří postava Jacka Reachera ve dvou snímcích z let 2012 a 2016, hlavní role ve filmech Válka světů, Minority Report či v historickém filmu Valkýra role plukovníka Clause von Stauffenberga, muže, který se pokusil zabít Adolfa Hitlera.

Nikdy nezískal Oscara

Tom Cruise je jedním z nejznámějších herců, kteří nezískali Oscara. Na cenu Akademie byl nominován třikrát, dvakrát v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli (Narozen 4. července a Jerry Maguire) a jednou v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli (Magnolia). Všechny tři snímky mu vynesly Zlatý glóbus.

Za roli ve snímku Narozen 4. července byl nominován i na britskou filmovou cenu BAFTA, nominaci ale neproměnil. Letos se na filmovém festivalu v Cannes dočkal čestného ocenění za celoživotní přínos filmu.

Filmoví kritici předpokládají, že letos by se měl Cruise objevit mezi nominovanými na Oscara a to díky úspěšnému návratu do role Mavericka v pokračování Top Gunu.

Scientologická církev a slavné partnerky

Cruise se poprvé ženil v roce 1987. Své ano si řekli s Mimi Rogersovou, která je o šest let starší. Rozvedli se v únoru 1990. Na Štědrý den stejného roku si vzal herečku Nicole Kidmanovou. Seznámili se, když hrála jeho partnerku v Bouřlivých dnech. Spolu adoptovali dvě děti. Rozešli se v roce 2001.

Vyměnil ji za další slavnou herečku Penelope Cruzovou, pár tvořili čtyři roky. V roce 2005 požádal o roku výrazně mladší Katie Holmesovou. Pár dostal v médiích přezdívku TomKat, což se nabízelo nejen kvůli jejich jménům, ale také proto, že Maverick létal ve filmu Top Gun na stíhačkách F-14 TomCat. S herečkou mají dceru Suri, Cruisova jediného biologického potomka. Rozešli se v roce 2012. Jako všem předchozím manželkám jí bylo přesně 33 let, když se s Cruisem rozvedla.

Související obsah

​Cruise se hlásí ke scientologické církvi. Přivedla jej k ní Mimi Rogersová, byť ta následně přičítala církvi vliv na jejich rozchod. Šéf scientologické církve David Miscavige nechyběl na jeho poslední svatbě s Holmesovou. Církvi dává zásluhu za to, že mu pomohla překonat dyslexii.

Cruise v dětství čelil šikaně kvůli své malé výšce, měří jen 170 centimetrů. Při natáčení si většinou pomáhal tak, že na něčem stál, či jej kamera snímala tak, aby ostatní herci nevypadali vyšší. Možná i proto si většinu akčních scén točí sám a odmítá dvojníky, jakoby si chtěl dokázat, že na to má. Také mnoho adrenalinových kousků mu vyloženě dělá radost, například je milovníkem jízdy na motorce, stejně jako Maverick pilotuje letadlo. Ale ujmout se kniplu vojenské stíhačky mu americké námořnictvo při natáčení Top Gunu nikdy nedovolilo.

Tom Cruise nestárne. Stal se hlavní hvězdou filmového festivalu v Cannes:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz