Domácí

Energie nadále zdražují. Největší dodavatel elektřiny oznámil zvýšení cen

Zdražování energií v Česku pokračuje. Největší hráč na tuzemském trhu s elektřinou ČEZ oznámil už čtvrté letošní zvýšení cen. Tentokrát se týká hlavně nových zákazníků. Naposledy přitom ČEZ zvedal ceny před několika dny, když začal platit nový ceník.

Další měsíc, další zdražení. ČEZ navýší své ceny za elektřinu už od 1. srpna. "Nejčastěji bude zdražovat o zhruba 10 %," uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Elektřina se zdraží nejenom novým klientům, ale také těm, kterým končí dlouhodobá fixace ceny.

Vláda ale ani přes skokově rostoucí ceny žádnou okamžitou pomoc nechystá. Zdražení o 9 procent nepovažují někteří za zásadní. "Ceny rostou někdy velmi výrazně. Devět procent asi není nějaký skok," prohlásil poslanec Marek Benda (ODS).

Související obsah

"Nabízí se tady odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje, dočasné snížení DPH a jsou to věci, které jsou sice plošné, ale jsou rychlé, okamžité, jasné," řekl poslanec Patrik Nacher (ANO). Pomoci od státu by se lidé mohli dočkat na podzim, až projde legislativním procesem takzvaný energetický zákon.

"To podstatné je, že tam zavádí úsporný tarif a ty jeho paramentry bude moci vláda pružně upravovat," vysvětlila poslankyně Olga Richterová (Piráti). Po schválení novely vláda rozhodne jakou slevu odběratelům zajistí. Spekuluje se o 15 až 20 %.

"Elektřina zdražuje zejména z toho důvodu, že se válčí, že je nedostatek plynu v Evropské unii, že Rusko hrozí vypnutím plynu, protože v celé EU se podstatná část elektřiny vyrábí z plynu," dodal Kovanda. Nezdražuje ale jen ČEZ. Například pražská elektrárenská společnost PRE zdražuje od 1. srpna svou nabídku nefixovaných tarifů v některých případech až o 50 procent.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz