Domácí

VÝSTRAHA: Na Česko opět udeří bouřky, teploty výrazně klesnou

Část Česka opět zasáhnou silné bouřky. Výstraha před nimi platí od pondělního odpoledne až do úterního rána. Podle meteorologů může místy docházet k prudkým vzestupům hladin řek. Ve druhé polovině týdne se navíc ochladí, víkendové odpolední teploty vyšplhají maximálně na 22 °C.

Výstraha před silnými bouřkami platí na pondělní odpoledne a večer na jihu Čech a Vysočině, v noci na úterý pak i ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Tam se očekávají přívalové srážky kolem 35 milimetrů na metr čtvereční. "Bouřky budou během noci od jihozápadu postupně přecházet do deště. V oblastech s vyšším nasycením na jihu Čech může docházet k prudkým vzestupům hladin menších toků," varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopením podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost, a to zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce je třeba snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," upozorňují dále meteorologové.

Výstraha platí pro kraje Pardubický (Česká Třebová, Hlinsko, Chrudim, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Jihomoravský (Blansko, Boskovice, Brno, Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Veselí nad Moravou, Vyškov, Židlochovice) a také pro Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský.

Související obsah

V pondělí vyšplhají nejvyšší denní teploty ještě na 32 °C, a to hlavně na Moravě a ve Slezsku. V Čechách se dají očekávat teploty mezi 25 až 29 °C. Informace zveřejnil ČHMÚ. "Na meteorologické stanici ČHMÚ v Jihlavě - Hruškových Dvorech byla v pondělí naměřena teplota 26,7 °C," říká pozorovatel počasí Petr Janoušek.

V úterý bude zataženo až oblačno, místy se mohou objevit přeháňky a bouřky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 24 až 28 °C.

Ve středu se na chvíli vyčasí, obloha bude jasná až polojasná, během dne se ale mohou objevit místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 28 °C.

Zdroj: ČHMÚ

Čtvrtek bude oblačný a v průběhu dne se na většině území mohou objevit přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 19 až 23 °C, na jihovýchodě naměříme až 25 °C.

Související obsah

"Na konci týdne k nám ještě bude proudit studený vzduchu od severozápadu, který přinese podprůměrné teploty. Také na víkend budeme potřebovat deštníky," řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

Počasí o víkendu 

V pátek bude oblačno až polojasno, nejvyšší denní teploty dosáhnou až 23 stupňů Celsia. V sobotu a v neděli se oproti minulému víkendu mírně ochladí. Na většině území bude převážně oblačno, místy se objeví přeháňky a bouřky. Teploty vyšplhají maximálně na 22 stupňů Celsia. 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz